Czym grozi brak odpowiedniej wentylacji w domu?

Czym grozi brak odpowiedniej wentylacji w domu?

Znacznie większą część naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Praca, samochód, autobus, dom. Spacer, praca w ogródku, czy przejażdżka rowerem nie jest w stanie zmienić faktu, iż w pomieszczeniach spędzamy około 20 godzin dziennie i oddychamy nie do końca świeżym powietrzem. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, czym to może grozić?

Czy wiesz, czym oddychasz?roztocza

Percypowanie powietrza przez człowieka jest najsłabsze. O ile smak i wygląd wody czy jedzenia jest dla każdego czymś naturalnym, tak powietrze nie ma smaku, wyglądu ani formy. Nie możemy wyczuć tego, czy oddychamy świeżym powietrzem, czy tez nasiąkniętym kurzem, wilgocią i alergenami. To jeden z powodów, dlaczego dobra wentylacja, dostarczająca świeżego powietrza i zapewniająca odpowiednią cyrkulację, jest niezbędna w każdym domu.

Niebezpieczne powietrze

Powietrze, które jest bardzo zanieczyszczone może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Stale rozwijające się wirusy, grzyby, roztocza czy tez różnego rodzaju toksyny przedostają się do naszego organizmu w trakcie oddychania mogą być podstawa powstawania różnych schorzeń układu oddechowego.

Złe samopoczucie, problemy z zasypianiem, przeziębienia, podrażnienie i inne dolegliwości to kolejne następstwa zanieczyszczonego powietrza. Brak odpowiedniej wentylacji często powoduje, że powietrze wewnątrz pomieszczeń jest nawet do 10 razy bardziej zanieczyszczone, niż powietrze na zewnątrz.ból głowy

Na ratunek jakości powietrza

Najlepszą i zarazem najskuteczniejszą praktyką jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Niemniej jednak w sezonie grzewczym unikamy tego obawiając się wysokich rachunków i przeziębień. Podobna sytuacja ma miejsce w lecie. Wówczas w pomieszczeniach stale działa klimatyzacja, a powietrze na zewnątrz jest znacznie cieplejsze niż wewnątrz pomieszczeń, dlatego rezygnujemy z otwierania okien.

Złotym środkiem, w tych patowych sytuacjach są nawietrzaki z wbudowaną grzałką. Dzięki specjalnemu mechanizmowi nawietrzaki dostarczają świeżego powietrza.  W sezonie grzewczym, gdy temperatura spada do +/- 4 0C włącza się automatycznie system grzejący, który dostarcza do wnętrza świeżego i ogrzanego powietrza. W lecie natomiast, dzięki takim rozwiązaniom świeże powietrze może być wtłaczane do wnętrza przynosząc delikatny powiew.

 

Sprawdź też: Jak prawidłowo przygotować się do montażu lodówki pod zabudowę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *