banner

Czym jest „Fundacja OPP”?

Czym jest fundacja wiemy niemal wszyscy. Czym jest Organizacja Pożytku Publicznego również. Jak jednak rozszyfrować tajemniczą nazwę „Fundacja OPP”, na którą od czasu do czas można się natknąć?

Krótko o fundacji

Fundacja stanowi formę prawną organizacji pozarządowej. Dwoma filarami, na których tworzy się fundację, są pieniądze przeznaczone na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Pod względem popularności fundacja jest drugą na liście form prawnych wśród organizacji pozarządowych. Posiada status osoby prawnej typu zakładowego, a więc nie ma członków. O celach i majątku fundacji decyduje jej twórca – http://www.podarujzycie.org/Fundacja

Czym jest fundacja OPP?

Organizacja pożytku publicznego (OPP) jest organizacją prowadzącą działalność pożytku publicznego, która dodatkowo uzyskała status OPP (każda Organizacja Pożytku Publicznego musi prowadzić działalność pożytku publicznego, lecz nie każda organizacja prowadząca działalność pożytku publicznego musi mieć status OPP). Status OPP może uzyskać każda organizacja pozarządowa powołana w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, o ile przez co najmniej dwa lata prowadziła działalność w obszarze pożytku publicznego.

Fundacja OPP

Fundacja OPP

Co daje status OPP?

Organizacje prowadzące działalność gospodarczą starają się zdobyć status Organizacji Pożytku Publicznego z powodu kilku bardzo wartościowych przywilejów, takich jak:

 • możliwość otrzymywania 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby te, uzupełniając swoją deklarację podatkową PIT, mogą wskazać organizację, do której trafić ma ten właśnie jeden procent. Znaczenie tego zapisu w prawie najlepiej oddają statystyki. W 2013 roku liczba osób, które przeznaczyły swój 1% podatku na jakąś Organizację Pożytku Publicznego, sięgnęła 12 milionów, a łączna kwota, jaka została rozdysponowana w ten sposób, wyniosła 506,6 mln zł,
 • możliwość otrzymywania zleceń od organów administracji publicznej na realizację zadań publicznych,
 • zwolnienie od podatków (dochodowego, od nieruchomości, od czynności cywilnoprawnych) oraz opłat skarbowych i sądowych,
 • Organizacje Pożytku Publicznego mają prawo do nieodpłatnego informowania o swojej działalności za pomocą jednostek publicznych radiofonii i telewizji.
  Fundacja OPP

Jak widać, status OPP znacznie ułatwia realizację wielu celów zawartych w statucie organizacji prowadzącej działalność publiczną. Nic dziwnego, że również fundacje starają się zdobyć te przywileje. „Fundacja OPP” – http://www.podarujzycie.org/Przeszczep_szpiku to potoczna nazwa fundacji, która jest jednocześnie Organizacją Pożytku Publicznego.

Eksponowanie produktu na półkach

Następny artykuł »

Dlaczego warto bawić się klockami konstrukcyjnymi?

1 komentarz

 1. 19 września 2015

  władek pisze:Obejrzałem filmik w sparwie targowisk i muszę przyznać tylko częściowo racę. Częściowo ponieważ w filmie mf3wi się o traktowaniu zwierząt przez osoby sprzedające, a prawda jest taka że to kupujący najbrutalniej traktują zwierzęta , kupujący to osoby tak zwane handlarze im nie zależy w jakiej jakości dotrze zwierze byle załadować ,bo przecież i tak na zabicie jedzie,uboju. Chcąc zakazu sprzedaży tak naprawdę krzywdę po raz kolejny robicie rolnikowi temu ktf3ry się stara.Bo niby gdzie ma sprzedać co kol wiek? Jeśli do zakazu by doszło,, to nie było by już w Polskiego rolnictwa. Mnf3stwo małych gospodarek by padło, a tym samym i tak wiele pada poprzez mnożenie biurokracji i innych czynnikf3w jak np. ceny za skupy rożnych towarf3w.Uważam co do złego traktowania zwierząt na targowiskach powinno się wymf3c podstaw czyli ogrodzenie rampy i kilka innych szczegf3łf3w ,natomiast to właściciel powinien być karany jeśli jest złe traktowanie zwierząt .czyli, weterynarz powinien tez oberwać że nie dokonuje nadzoru, a jeśli dokonuje to ze nie reaguje.Tak więc proszę nie kreować opinii że to rolnik jest tym złym, bo w filmiku wszystkie konie jak krowy czy cielęta ładowali handlarze ktf3rym zwisa co i w jakim kawałku dojedzie, dla nich liczy się zysk. Za dawnych lat były takie punkty skupu czy to drobiu czy zwierząt to były dobre stare czasy może by Państwo i politycy pomyślało nad reaktywacją tego systemu, rolnik kontraktował, przywoził zważył i taka krf3wka czy konik był odprowadzony do wydzielonego miejsca .W dalszej części filmiku pokazane są prosięta i kury w tej kwestii powiem tyle że worki do zboża, nie nadają się do tego by wrzucać do nich prosięta natomiast te Worki jutowe były za dawnych czasf3w bardzo dobre zwierze się w nim nie pociło ,łatwiej mu się oddychało. a dziś takich worf3w w dostępie nie ma przynajmniej u mnie w Małopolsce nie wiedzę w sklepach. To by było na tyle .Proponuję autorom tego pomysłu pierw pożyć na gospodarce popracować by lepiej zorientować się jak to jest naprawdę bo przez dobre chęci bo nie powiem że nie ale niestety chcąc zakazu wydajecie wyrok na tych co produkują wam jeszcze tą zdrową żywność ,bo kto chce być wegetarianinem to fajno ale gro nie ma zamiaru rezygnować z tego co mu smakuje.A nie mając pojęcia o rolnictwie nie jest ładnie posądzać rolnika o to co złe bowiem czarne owce są wszędzie nie zaprzeczę. ale niestety filmik skierowaliście przeciw tym co tak naprawdę nie maja z tym złym traktowaniem wiele wspf3lnego .

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.