Jak deszczowa pogoda wpływa na nasze samopoczucie?

Gdy za oknem pada deszcz i wieje silny wiatr nikomu z nas nie chce wychodzić się na spacer, stajemy się bardziej senni, a prace domowe idą nam wolniej niż zawsze. To wszystko wina zmiennych frontów atmosferycznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Deszczowa pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Wiedzą o tym przede wszystkim kobiety, które wraz ze zmianą pogody, ale i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie miewają zmienne nastroje, skarżą się na zły nastrój, albo zmęczenie.  Ból głowy, czy stawów pojawiający się wraz z deszczową pogodą mija jednak tak samo szybko, jak szybko się pojawił. Niestety takie nagłe zmiany pogody bardzo niekorzystnie wpływają szczególnie na psychikę człowieka, co można zauważyć nawet idąc ulicą- przechodnie są smętni, zaspani i osowiali. Brak promieni słonecznych podczas jesiennych deszczów wywołuje produkcję melatoniny, a to sprawia, że odczuwamy senność.

Osoby starsze, czy te po przebytych operacjach jeszcze przed pierwszą ulewą skarżą się na tzw. łamanie w kościach, które zapowiada zbliżający się niż atmosferyczny. To wtedy ludzki organizm najboleśniej odczuwa bóle stawów, mięśni, czy zaburzenia krążenia. Wraz z jesienną pogodą trzeba przygotować się na większą senność, niechęć do pracy, czy uczucie zmęczenia. Dlatego osoby, które silnie odczuwają wpływ zdrowia na pogodę już wcześniej powinny znaleźć sobie sposób na pokonanie pogodowych dolegliwości. Być może lekiem na meteoropatię będzie filiżanka dobrej kawy, spacer na świeżym powietrzu, albo spotkanie z przyjaciółką. Meteoropatia nie jest przecież chorobą, która wymaga on nas przyjmowania sporej dawki tabletek przeciwbólowych. Wystarczy wzmocnić się naturalnymi witaminami zawartymi w owocach, czy warzywach albo suplementami diety, zamiast łykać silne środki przeciwbólowe.

Na deszcze powinny uważać osoby o słabej odporności organizmu, ponieważ podwyższona wilgotność powietrza doprowadza do namnażania się wirusów i bakterii, co w efekcie wywołuje choroby. W dodatku osoby, które cierpią na rożne choroby przewlekłe odczuwają uaktywnianie się dolegliwości przy zmianach pogodowych. Gdy ciężkie chmury unoszą się nad ziemią także pacjenci ze skłonnościami do alergii skarżą się na opuchnięte powieki, swędzenie oczu i katar sienny.

Z badań wynika, że aż 70% osób odczuwa pogodowy dyskomfort, trudno więc dziwić się, że jesienią wszystko idzie wolniej, a ludzie są ospali i zmęczeni.

Jeden komentarz
  1. Przebywanie przez większość dnia w zamkniętym pomieszczeniu, jazda samochodem, stres, niewłaściwa, zbyt tłusta dieta sprzyja meteoropatii. Ból głowy, migreny, nerwowość czy skoki ciśnienia to tylko niektóre dolegliwości, które dręczą meteoropatów. Na pogodę nie mamy wpływu, ale na to kiedy i co robimy tak! Korzystam z serwisu biometeo.pl, który w pełni informuje mnie o tym kiedy i jak długo będę odczuwała negatywne skutki zmian pogodowych na moje samopoczucie i zdrowie. Ta prognoza biometeorologiczna pozwala mi zaplanować mój dzień i zsynchronizować go z moim „stanem ducha”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *