Konfiguracja sieci lokalnej – nic trudnego

Konfiguracja sieci lokalnej – nic trudnego

Wydawać by się mogło, iż prawidłowe skonfigurowanie sieci lokalnej to zadanie dla osób zainteresowanych informatyką, technologiami. Jednak jak się okazuje to nie takie trudne zadanie.

akcesoria sieciowePierwszy krok to sprawdzenie, czy wszystkie urządzenia  i akcesoria sieciowe poprawnie działają, skonfigurowanie routera i ustawienie adresu sieci. Później przychodzi czas na komputery. W najpopularniejszych systemach Windows XP i Windows 7 konfiguracja karty sieciowej odbywa się poprzez Panel Sterowania. Przechodzimy do zakładki Połączenia sieciowe-> klikamy połączenia lokalne, a następnie właściwości. Wybranie odpowiedniego protokołu – protokół internetowy w wersji 4 i wybieramy właściwości. W sytuacji, gdy na routerze uruchomiony jest serwer DHCP, wybieramy opcję „Uzyskaj adres IP automatycznie”, podobnie jak adres serwera DNS. Jeżeli nie ma uruchomionego, robimy to ręcznie.

Do sprawdzenia połączenia pomiędzy komputerami wykorzystać można konsolę. Wpisując ping i adres IP drugiego komputera. Wynik działania powinien być pozytywny. Podobnie w drugim komputerze. Obydwa stanowiska są już podłączone, router wifi działa. Teraz trzeba umożliwić przesyłanie plików w sieci. W obydwu komputerach trzeba ustalić taką samą nazwę grupy roboczej. Klikamy kolejno: Mój Komputer” -> „Właściwości” -> „Nazwa Komputera” i podajemy nazwę grupy roboczej, akceptujemy. Żeby procedura zakończyła się pomyślnie wyłączamy i ponownie uruchamiamy komputer. Podobną ścieżkę przechodzimy w drugim komputerze: Mój Komputer” -> „Właściwości” i sprawdzamy nazwę grupy roboczej. Jeśli jest inna niż w pierwszym komputerze wpisujemy nowa nazwę – tak by były takie same.

Po połączeniu obydwu komputerów w sieć lokalną i powyższej ich konfiguracji możliwe staje się przesyłanie plików pomiędzy komputerami i wymiana informacji pomiędzy obydwoma pracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *