Montaż wanny, co warto wiedzieć

Decydując się na kupno wanny musimy zdecydować, jaki rodzaj będzie odpowiednio pasował do naszej łazienki. Wszyscy renomowani producenci wanien zawsze są nastawieni na indywidualne potrzeby swoich Klientów i umożliwiają dopasowanie wanny do wymiarów łazienki. Jednak wannę „na miarę” nie będzie wyglądać odpowiednio, jeśli nie zostanie w odpowiedni sposób zamontowana.

Odpowiedni stelaż to podstawa

Cała wanna zazwyczaj opiera się na specjalnym stelażu. Gwarantuje on stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Mimo tego, że stelaże różnych producentów różnią się od siebie, ich montaż wygląda zawsze podobnie. Pierwszym etapem jest przymocowanie w odpowiednich miejscach ceowników stelaża, do których następnie przymocowane będą nóżki. Do tej czynności należy używać tylko te wkręty, które zostały załączone do zestawu montażowego.

tape-1075086_1920

Po przymocowaniu stelaża i nóżek należy przystąpić do etapu poziomowania. Odpowiednie ustawienie wanny jest o tyle istotne, że zapewnia odpowiedni spływ wody.
Kolejny krok montażu wanny wymaga dużej precyzji. Jest to montaż uchwytów ściennych w odpowiednim miejscu i odrysowanie linii wzdłuż dolnej krawędzi.

Po usunięciu folii ochronnych można już instalować system odpływowo-przelewowy. Oczywiście należy pamiętać o zabezpieczeniu bocznych krawędzi wanny sylikonem.

Najczęściej popełniane błędy w trakcie montażu

Montaż wanny nie należy do skomplikowanych, niemniej jednak wymaga dużej precyzji. Jeśli na którymś z etapów coś zostanie niedoprecyzowane, może doprowadzić do szeregu problemów.

„By uniknąć błędów montażowych warto trzymać się dokładnie kroków w załączonej instrukcji lub poprosić o pomoc fachowca. Nieprecyzyjnie zamontowana wanna w najlepszym wypadku będzie wymagała przejścia wszystkich etapów montażowych od początku, natomiast może zdarzyć się i tak, że błąd popełniony w trakcie instalacji, nie będzie możliwy do naprawienia.”

Radzi ekspert Besco.eu

Najczęściej wskazywanym przez fachowców błędów jest niewłaściwe ustawienie stopek lub brak nakrętek na stopkach. W konsekwencji tego błędu mogą pojawić się widoczne odkształcenia lub trzeszczenie wanny w trakcie jej użytkowania. Naprawienie tego błędu wymaga natychmiastowej regulacji stopek lub nałożenia nakrętek.

W trakcie montażu stelaża osoby, które zajmują się montażem często nie wykorzystują wkrętów załączonych w zestawie. Wówczas w trakcie montażu może dojść do przewiercenia wanny lub nawet do uszkodzenia klocków montażowych. Taki błąd nie ma możliwości naprawy.

Dokładne wypoziomowanie wanny ma wpływ na właściwy spływ wody. Jeśli jednak ten proces nie zostanie wykonany precyzyjnie, spływ wody będzie niewłaściwy. Wówczas wystarczy ponownie wypoziomować wannę, a zaleca się by dla pewności każdy z boków wanny sprawdzić nawet kilkukrotnie.

Inteligentny dom. Na czym polega nowoczesne budownictwo?

Następny artykuł »

Pompa tłokowa do wody. Co warto o niej wiedzieć?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.