Nowoczesne metody nauki angielskiego

Nowoczesne metody nauki angielskiego

Powody, dla których Polacy uczą się języka angielskiego są różne. Powoduje to powstawanie coraz to nowych metod nauczania, które mają ułatwić przyswajanie setek nowych słów i zasad gramatyki obcego języka. Tradycyjne kursy są zastępowane przez nowoczesne metody, które zapewniają szybsze efekty i lepsze osiąganie celu, jakim jest opanowanie języka obcego.

Wśród najbardziej powszechnych metod wciąż znajduje się metoda klasyczna, polegająca na zapamiętywaniu gramatyki i słownictwa poprzez tłumaczenie tekstów na język polski oraz pisanie wypracowań w języku angielskim. Jednak, jak wiadomo, lepsze efekty daje różnorodny kontakt z językiem. Może to być czytanie książek obcojęzycznych, oglądanie filmów bez polskiego lektora, czy tłumaczenie tekstów piosenek. Każda ta forma, choć niewiele ma wspólnego z nauka w szkolnej łatwe, poszerza i utrwala zdobyte informacje.

Oprócz powyższych metod polecane przez nauczycieli i lektorów jest korzystanie z kursów do samodzielnej nauki. Mogą mieć one postać płyt CD lub DVD wraz z zeszytami do ćwiczeń, choć coraz częściej spotykane są także książki elektroniczne. Wiele osób nie wyobraża sobie nauki bez komputera i Internetu, gdzie wyszukują darmowe kursy. Wspomniane wcześniej eksiążki nie są jedyną możliwością zastosowania komputera w nauce. Dostępne jest specjalne oprogramowanie, które w bazie danych przechowują słówka, które obecnie są przyswajane przez uczącego się, a dodatkowo przypominają, kiedy i jaki zakres materiału musi on powtórzyć.

Osoby nie korzystające na co dzień z komputera mogą sięgnąć po inne metody nauki. Popularna jest manualna, która polega na wzięciu do ręki lub dotknięciu przedmiotu, którego nazwę w języki angielskim wymawiamy na głos. Używa się przy tym kilku zmysłów, dzięki czemu łatwiej zapamiętujemy. Dla wzrokowców doskonała jest jeszcze jedna metoda, czyli tzw. fiszki. Potrzebne są do niej jedynie małe karteczki i długopis. Metoda polega na napisaniu z jednej strony karteczki słówka obcego, a z drugiej – jego tłumaczenia. Karteczki czytamy w różnej kolejności, a ich mała powierzchnia pozwala na zabieranie ze sobą sporej partii materiału, niezależnie od miejsca pobytu.

Metod nauki języka obcego jest wiele, dlatego z pewnością każdy z uczących się znajdzie odpowiednią dla niego. Nie bójmy się eksperymentować i łączyć metody ze sobą – może to tylko podnieść nasze umiejętności. A to w połączeniu z samozaparciem i wytrwałością zapewni pewny sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *