Pompy obiegowe

Pompy obiegowe

Pompa jest częścią instalacji grzewczej, w której główną rolę odgrywa kocioł. Przeważająca część dostępnych na rynku kotłów ma konstrukcję pozwalającą na ich pracę w instalacjach ciśnieniowych. Niektóre z nich są standardowo wyposażone w pompy obiegowe.

W takim przypadku nie ma już potrzeby instalowania pompy na instalacji, co jest niezbędne w sytuacji gdy kocioł pompy nie ma. Przed i za pompą powinny zostać zamontowane zawory odcinające. Dostępne są urządzenia z wbudowanymi zaworami – wówczas nie ma potrzeby montowania oddzielnych.

Najważniejszym elementem pompy obiegowej (inaczej znaną wirową) jest obracający się w szybkim tempie wirnik, który jest przyczyną wzrostu ciśnienia wraz z energią kinetyczną wody. Konstrukcja tego elementu różni się w zależności od dostępnego modelu. Pompa obiegowa zasilana jest prądem elektrycznym jednofazowym, czyli zmiennym.

Pompy obiegowe c.o. powinny być zaopatrzone w układ regulacji prędkości obrotowej, który ma za zadanie utrzymania stałego poziomu różnicy ciśnień. Dodatkowym walorem niektórych modeli jest automatyczne sterowanie poprzez regulator pogodowy.
Mogą być także wykorzystywane w instalacjach ze stałym lub zmiennym natężeniem przepływu, w których pożądane jest optymalne ustawienie punktu pracy, oraz w instalacji ze zmienną temperaturą na zasilaniu.
Przed uruchomieniem pompy, cała instalacja powinna być napełniona wodą i dobrze odpowietrzona. Praca pompy „na sucho” może spowodować uszkodzenia elementów armatury.

Warto także pamiętać o tym, aby wyposażyć pompę w urządzenia sterujące, które zapewnią wyłączenie instalacji w momencie, gdy wygaśnie ogień w kotle.
Pompę obiegową należy dobrać do ściśle określonych warunków pracy. Aby była w pełni efektywna, ważne będzie odpowiednie dobranie wielkości. Zbyt mała, sprawi, że nie będzie wystarczająco efektywna, bowiem wybór większej spowoduje większy pobór mocy szybsze zużycie elementów urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *