Podłoga drewniana to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wykończyć wnętrze w sposób elegancki, ale subtelny, nadać mu szyku i charakteru. Drewno ma wiele zalet, dzięki którym cieszy się niezmiennym zainteresowaniem wśród klientów.
Trwałość, odporność na ścieranie, wytrzymałość oraz zdolność akumulowania w sobie ciepła – to tylko niektóre z nich. Ponadto nadaje się niemal do wszystkich pomieszczeń. Zastosowanie znajdzie nawet w łazience. Tu jednak musimy wybrać nienasiąkliwe gatunki drewna egzotycznego, jak np. teak. W kuchni i w jadalni natomiast powinniśmy ułożyć parkiet z twardszych, odpornych na uszkodzenia rodzajów. Podłoga drewniana może zostać zbudowana np. z parkietu panelowego. Jest on jednak najcieńszy, przez co również – najmniej trwały. Warto wybrać deski grubsze, które posłużą nam przez długie lata. Te, które kupimy u producenta będą już na pewno powleczone warstwami ochronnymi, w tym lakierem. Zazwyczaj kładzie się go w siedmiu warstwach, które dodatkowo wzmacnia się, nastawiając na długotrwałe działanie słońca. Jeśli zakupiliśmy zaś deski nielakierowane, zanim podłoga drewniana zacznie być użytkowana, powinniśmy zająć się jej prawidłowym przygotowaniem. Najczęściej poleca się tu olejowanie, które możemy wykonać bez pomocy fachowca – tak radzą nam fachowcy z firmy Kopp, która jest jedną z wiodących producentów ekologicznej podłogi.
Nakładanie warstwy oleju należy powtarzać kilka w ciągu roku. Wniknie on głęboko w strukturę drewna i zabezpieczy je przed wycieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Mimo tych zabiegów każdą podłogę drewnianą będziemy musieli poddać po kilkunastu latach gruntownej renowacji. Wierzchnia warstwa drewna ściera się, tym bardziej, jeśli podłoga drewniana jest w tym miejscu szczególnie często użytkowana (na korytarzu, w salonie). Po cyklinowaniu musimy ponownie powlec powierzchnię warstwą lakieru, a następnie bezproblemowo użytkować przez następne kilkanaście lat.