Dom & Wnętrze

Prowadnice meblowe

Prowadnice i zawiasy to ruchome części mebli, które siłą rzeczy wraz z biegiem lat ulegają zużyciu i ciężko jest temu zapobiec nawet stosując środki konserwujące. Jakie akcesoria meblowe wybrać do swojego pokoju, aby cieszyć się swoja komodą, czy szafą jak najdłużej?

prowadnice mebloweJeśli chodzi o prowadnice to najważniejszy jest ich właściwy dobór do rodzaju i wymiarów mebli, w których mają być wykorzystywane. Tylko w ten sposób można zagwarantować cichą pracę szuflady, odpowiednią długość wysunięcia i długotrwałą żywotność, pomimo codziennego użytkowania. Producenci akcesoriów meblowych oferują swoim klientom wiele rodzajów prowadnic. Do wyboru mamy między innymi prowadnice kulkowe, które zwykle wykonywane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Są one przystosowane do obciążeń nawet 20 kg, a ich dodatkową zaletą jest możliwość blokady wysuwu, zarówno w pozycji wsuniętej, jak i wysuniętej. Co ważne, ich rozmaite długości pozwalają dopasować je do każdej szuflady. Oprócz tego w sklepach meblowych można spotkać się z prowadnicami rolkowymi, których podstawową wadą jest niepełen wysuw i nieco głośniejsza praca. Wysoki poziom estetyczności można osiągnąć montując szuflady z metalowymi bokami, gdzie szyna, po której się poruszają jest prawie niewidoczna, a mimo to, regulacja odbywa się w sposób płynny. Pamiętajmy, żeby w jednym pomieszczeniu montować jeden rodzaj prowadnic.

Przed wyborem prowadnic trzeba zastanowić się, czy potrzebny jest nam pełen wysuw szuflady, gdyż w przeciwnym razie można mieć problem z dotarciem do przedmiotów schowanych w tylnej części. Oprócz tego w zależności od przeznaczenia trzeba wybrać odpowiednią ładowność szuflady- jej pojemność, a także obciążenie, jakie mogą przenieść prowadnice. Obecnie normą jest zabezpieczenie szuflady przed całkowitym wysuwem, nawet mimo silnego pociągnięcia za uchwyt, czy klamki oraz zintegrowany system cichego domykania, co jest niezwykle praktyczne przy codziennym użytkowaniu. Prowadnice ponadto powinny stabilnie trzymać szuflady, nie doprowadzając do ich- nawet najmniejszych- wychyleń na boki.

Wybierając się do sklepu meblowego pamiętajmy, że właściwy wybór tych niewidocznych części mebli, jakimi są prowadnice, wieszaki, czy zawiasy, jest równie ważny jak zakup samych mebli, ponieważ to od nich zależy cicha praca mebli, długa żywotność oraz praktyczne użytkowanie.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *