Czym jest cynkowanie ogniowe?

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Stal to materiał bardzo podatny na niekorzystne działanie wody, która przyczynia się do procesu korozyjnego. Jego efektem może być powstawanie dziur w stali i tym samym, czynienie jej mniej przydatnej, w efekcie końcowym zaś całkowicie nieużytecznej. Woda wpływa na strukturę stali stopniowo ją niszcząc. Cynkowanie ogniowe to proces, który ma temu zapobiec.

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Proces cynkowania to nic innego, jak pokrywanie stali dodatkową warstwą cynku, materiału odpornego na uderzenia i mniej podatnego na korozję. W wyniku działań, jakie przeprowadza ocynkownia, na stal jest nanoszona powłoka cynkowa, stanowiąca zaporę, która uniemożliwia przedostawania się wody do powierzchni materiału bazowego, czyli stali. Dzięki temu, wszelkie efekty uboczne działania wody przyjmuje na siebie warstwa cynku, stal zaś pozostaje nietknięta.

Jak przebiega proces cynkowania?

Proces cynkowania ma charakter mechaniczny i wykorzystuje działanie reakcji elektrochemicznych. Stal, która ma zostać poddana temu procesowi, musi być dokładanie oczyszczona zarówno z rdzy, jak i zanieczyszczeń typu tłuszcz, oleje czy smar. Żeby móc przeprowadzić cynkowanie ogniowe, należy rozgrzać cynk, aż zacznie się topić i doprowadzić do uzyskania stanu ciekłego. Cynk topi się w temperaturze ok. 419 stopni Celsjusza. Proces ten wymaga zatem stosowania specjalistycznego sprzętu, jakim może dysponować jedynie profesjonalna ocynkownia. Kiedy już cynk uzyska stan ciekły, zostaje podgrzewany do temperatury ok. 440-460 stopni C. Do tego roztworu dopiero wprowadzana jest stal, która pozostaje tam przez kilka minut. W tym czasie w wyniku procesu dyfuzji, cząsteczki cynku przemieszczają się i w wyniku reakcji elektrochemicznych tworzą stop, który otula stal z każdej strony.

Dlaczego stal ocynkowana jest lepsza?

Proces cynkowania znacznie zwiększa wytrzymałość stali, a zatem jej żywotność. Szacuje się, że ocynkowanie stali może zwiększyć jej trwałość nawet o pięćdziesiąt lat. Ponadto, zużywa się jedynie powłoka cynkowa, materiał bazowy pozostaje zatem nienaruszony i istnieje możliwość ponownego wykorzystania. Powłoka cynkowa zwiększa także twardość materiału, dzięki czemu jest on odporny nawet na silne uderzenia. Struktura ocynkowanej stali wygląda atrakcyjnie. Błyszcząca powierzchnia może być estetycznym zdobnikiem. Ocynkowanie stali zwiększa możliwość jej wykorzystania. Tego typu materiały można stosować w połączeniach, które powodują stałe działanie wysokich temperatur, nawet i do 200 stopniu C.

Jeden komentarz
  1. Zapewniam że cynkowanie ogniowe jest bardzo ważne przy tworzeniu szkieletów konstrukcji stalowych. Ma to duży wpływ na trwałość gotowego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *