Jakie aparaty słuchowe należy wybierać?

Jakie aparaty słuchowe należy wybierać?

Wybór aparatów słuchowych nie jest sprawą prostą. Przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników mających wpływ zarówno na sam ubytek słuchu, jak i na możliwość ich użytkowania. Wprawdzie podstawowym zadaniem aparatów słuchowych jest niwelowanie niedosłuchu, jednak nie bez znaczenia pozostają również inne wytyczne wobec tego urządzenia.

Czynniki wpływające na wybór aparatów słuchowych

Podchodząc do sprawy czysto funkcjonalnie, należałoby uznać, że aparaty słuchowe służą jedynie do kompensowania ubytków słuchu. Kierując się tym jednym warunkiem, wybór konkretnego modelu aparatu powinien być dokonywany w oparciu o trzy czynniki fizjologiczne, czyli:

  • stopień niedosłuchu,
  • anatomię ucha,
  • rozłożenie ubytku słuchu (niedosłuch w jednym lub w obu uszach).

Oczywiście wiodącym czynnikiem będzie wówczas stopień niedosłuchu. Nie należy jednak zapominać, że sama tylko anatomia ucha może okazać się barierą wykluczającą zastosowanie wielu modeli aparatów słuchowych.

Im większy niedosłuch, tym większy aparat

Wielkość ubytku słuchu określana jest w czasie specjalistycznych badań. W zależności od stwierdzonego wówczas stopnia niedosłuchu, zalecane są różne rodzaje aparatów słuchowych. Przyjmuje się, że osoby z poważnym ubytkiem słuchu powinny wybierać aparaty słuchowe zauszne, głównie ze względu na ich siłę wzmacniania dźwięku. Siła ta wynika bezpośrednio z możliwości stosowanych w nich wzmacniaczy. Aby wzmacniacz mógł wzmocnić odbierany dźwięk do poziomu, który zapewni dobrą słyszalność osobie z poważnym niedosłuchem, musi mieć odpowiednio duże rozmiary, co z kolei przekłada się bezpośrednio na wielkość całego aparatu. Ponieważ zaś (ze względu na anatomię ucha) jedynie aparaty słuchowe zauszne mogą osiągać wielkość niezbędną do pomieszczenia naprawdę silnych wzmacniaczy, są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pragnął zapewnić sobie jak najlepszą jakość odbieranych dźwięków mimo poważnego niedosłuchu.

Aparat w uchu lub za uchem

Anatomia ucha to – wbrew pozorom – czynnik mający bardzo duże znaczenie przy wyborze konkretnego typu aparatu słuchowego. Mimo identycznych mechanizmów przenoszących fale dźwiękowe w uchu, sama budowa, kształt i rozmiar zwłaszcza zewnętrznego kanału słuchowego wraz z małżowiną uszną bywają niezwykle zróżnicowane – znacząco inne w przypadku każdego z nas. Choć wyjątkowość bywa przez wielu mile widziana, w przypadku aparatów słuchowych stwarzać może jednak nie lada problem.

W większości przypadków pierwszy odcinek kanału słuchowego zewnętrznego jest na tyle duży, że z powodzeniem jest w stanie pomieścić wewnątrzuszny aparat słuchowy, a urządzenie to może zostać w nim osadzone na tyle głęboko, że nie zachodzi obawa o jego wypadnięcie. Jednak nie jest to reguła. Dla niektórych osób nawet te najmniejsze wewnątrzuszne aparaty słuchowe okazują się zbyt duże. Jedynym rozwiązaniem są wówczas aparaty słuchowe zauszne – nawet jeśli stopień niedosłuchu zupełnie nie wskazywałby na konieczność zastosowania tego rozwiązania.

Jeden czy dwa aparaty słuchowe?

Decyzja o tym, czy zdecydować się na dwa aparaty słuchowe, czy też wystarczy ograniczyć się do jednego, zależy w głównej mierze od rozłożenia ubytku słuchu. Specjaliści pozostają zgodni co do tego, że osoby cierpiące na ubytek słuchu w obu uszach powinny decydować się na dwa aparaty słuchowe. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze – jeśli w uchu pojawia się niedosłuch w stopniu wymagającym kompensacji za pomocą aparatu, należy tę kompensację stosować nawet jeśli drugie ucho jest w pełni sprawne lub jeśli nosimy już na nim odpowiedni aparat. Po drugie – osoby z niedosłuchem w obu uszach, które decydują się na jeden tylko aparat, mają zwykle duże trudności z prawidłowym zlokalizowaniem źródeł dźwięku. Taka sytuacja nie tylko zaburza odbiór dźwięków, ale też utrudnia normalne funkcjonowanie.

Oczywiście może się też zdarzyć tak, że różne stopnie ubytku słuchu lub anatomia uszu wskazywał będą na konieczność zastosowania dwóch różnych typów aparatów słuchowych, w takich jednak przypadkach ostateczną decyzję należy zawsze podejmować nawet po kilku konsultacjach ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *