Wytwarzanie alkoholi różnego rodzaju jest (można by powiedzieć) motorem napędzającym wiele firm. Sprawa nie ma się inaczej, jeśli mowa o piwie. Jako produkt mocno pożądany przez społeczeństwo, stało się ono swego rodzaju głównym elementem spotkań towarzyskich. Jak wygląda produkcja tego trunku?

Linia do produkcji piwa nie taka oczywista

Jak powszechnie wiadomo, piwo składa się w głównej mierze z wody, drożdży oraz ziaren. W tym momencie można pomyśleć o chmielu, jednak piwo jako takie jest tworzone ze słodu jęczmiennego. Przed przystąpieniem do produkcji trunku, należy utrzeć ziarna jęczmienia, aby wydobyć z niego naturalny aromat.

Po odpowiedniej długości tego procesu, wykonywanego w danej temperaturze, powstaje brzeczka. Na tym etapie dodawany jest chmiel (jako przyprawa), aby nadać piwu znany wszystkim smak. Przydaje się on również na etapie fermentacji.

Linia do produkcji piwa jest obecnie zautomatyzowana, co nie oznacza jednak przyspieszenia procesu – wciąż wymagane jest odpowiednio długie leżakowanie. Nadaje ono bowiem temu trunkowi smaku oraz mocy obliczanej w procentach.

Urządzenia do produkcji piwa

Wyprodukowanie piwa nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie urządzenia do produkcji piwa. Do wytworzenia trunku używa się specjalnych kadzi, w których możliwe jest uzyskanie temperatury, gwarantującej zajście procesu fermentacji. To bowiem ona jest odpowiedzialna za powodzenie się całego procesu.

Gotowa beczka jest gotowana w kotłach warzelniczych, następnie chłodzona oraz dodaje się do niej drożdże. To dzięki nim powstanie w piwie alkohol oraz gaz – dwutlenek węgla. W tym momencie następuje leżakowanie trwające odpowiednią ilość czasu. Do przygotowania końcowej konsystencji piwa potrzebne jest już tylko odfiltrowanie go, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się osadu oraz wyklarowanie trunku.

Ostatnią rzeczą podczas produkcji jest rozlanie płynu do butelek oraz rozdystrybuowanie go. Jak widać, produkcja piwa wymaga odpowiedniego podejścia oraz realizacji, ale trunek ten w pełni zasługuje na odpowiednie obchodzenie się z nim.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *