Zakupy tradycyjne kontra zakupy online

Zakupy online cieszą się w Polsce dużą popularnością, rosnącą nieustannie z roku na rok. Jednak mimo prężnie rozwijającego się handlu internetowego, sklepy tradycyjne wciąż pełnią ważną rolę w kwestii dokonywania sprawunków przez Polaków. Istnieje spory odsetek osób w naszym społeczeństwie, którzy wciąż przejawiają pewne obawy przed dokonywaniem transakcji kupna drogą elektroniczną.Z czego wynikają opory związane z przekonaniem się do zakupów internetowych? Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim uwzględnić różnice istniejące pomiędzy zakupami w  stacjonarnych placówkach handlowych a sklepach funkcjonujących w sieci.

Polska jest krajem usytuowanym w miejscu, gdzie stykają się wartości przypisane krajom Europy Wschodniej oraz ideały dominujące na Zachodzie. Polacy są narodem, który wciąż jest balansujący pomiędzy liberalizmem, otwartością na nowości i kontrowersyjne rozwiązania a cenieniem tradycji i tego, co znane, sprawdzone i pewne. Następstwem tego stanu rzeczy jest właśnie istotny podział pomiędzy zdecydowanych zwolenników robienia zakupów w Internecie, a osoby podchodzące z dużą dawką sceptycyzmu do owej formy dokonywania sprawunków i preferujących tradycyjne rozwiązania.

Skąd przeświadczenie o tym, że zakupy tradycyjne są lepszym rozwiązaniem? Skąd biorą się wątpliwości dotyczące dokonywania sprawunków online?

Pierwszorzędną kwestią oponująca przeciw zakupom przez Internet jest oczywiście niemożność osobistej styczności z towarem. Brak bezpośredniego kontaktu z produktami rodzi nieufność dotyczącą jakości przedmiotu oraz obawy co do tego, czy w ogóle istnieje i czy po złożeniu zamówienia dotrze do klienta. Zwolennicy tradycyjnych zakupów cenią sobie pewność i natychmiastowe otrzymanie zakupywanej rzeczy oraz to, że mogą od razu ocenić na własne oczy, czy produkt im się podoba czy też nie.

Z kolei amatorzy internetowej formy dokonywania zakupów chwalą sobie oszczędność czasu, związaną z nietraceniem wielu godzin na przemieszczanie się z jednego sklepu do drugiego w celu przeglądnięcia asortymentu. Zakupy przez Internet bowiem dają komfort wertowania ofert wszystkich sklepów dostępnych w sieci, nie ruszając się z domu – w szybki, łatwy i bezstresowy sposób. Trwonienie cennego dla ludzi o napiętym grafiku czasu na krążenie po rozmieszczanych często w odległych częściach miasta sklepach stacjonarnych bądź chodzenie od stoiska do stoiska w ogromnych galeriach handlowych, można zastąpić zdecydowanie mniej czasochłonną analizą przejrzysto po selekcjonowanej oferty sklepów internetowych bądź internetowych galerii handlowych, które to gromadzą artykuły różnorodnego typu w jednym miejscu.

Ponadto, entuzjastów zakupów przez Internet odstraszają znacznie wyższe ceny tych samych produktów dostępnych w stacjonarnych sklepach niż te oferowane przez ich internetowe odpowiedniki. Nawet po doliczeniu kosztów dostawy, wydatki najczęściej okazują się niższe niż w przypadku dokonania takich samych sprawunków w tradycyjny sposób.

Zakupy online w konfrontacji ze standardowymi sprawunkami okazują się bardziej korzystne ze względu na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Mimo, iż nie są pozbawione wad, choćby ze względu na konieczność zachowania ostrożności i czujności, bezsprzecznie są wartą polecenia formą dokonywania sprawunków.

Jeden komentarz
  1. Moim zdaniem najlepiej jest się nie ograniczać tylko do jednej czy dwóch stron. Prawda jest taka, że na wielu portalach można znaleźć coś ciekawego, różniącego się od konkurencji. Po pierwsze: allegro.pl – wiadomo, nie trzeba przedstawiać, ceneo/nokaut – porównywarki ofert – głównie produktów, groupon – nie trzeba przedstawiać, fastdeal.pl – udoskonalona wersja groupona – live shopping. Na każdej z tych stron można znaleźć interesujące rozwiązania, oferty, które pozwolą nam znaleźć jakość za niską cenę w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *