Test testowi nierówny

Testy zawodowe często rozwiązują problemy związane z pracą, a jeśli nie rozwiązują ich w całości to na pewno pomagają w podjęciu właściwej decyzji, co do dalszych kroków. Wiele osób lekceważy taką możliwość.

Jak rozpoznać dobry test?

W Internecie można znaleźć bardzo dużo stron z różnego rodzaju testami zawodowymi. Wśród nich znajdują się również testy, które zupełnie nie spełniają swojej roli. Właśnie dlatego należy szukać kwestionariuszy sporządzonych przez psychologów. Wiele z nich jest płatnych (ceny zaczynają się od 2 zł). Jest to jednak pewna gwarancja jakości, którą niekoniecznie posiadają testy darmowe. Jeśli już decydujemy się na test za darmo należy zwrócić uwagę na jego źródło. Odradza się rozwiązywanie testów, pod którymi nie ma informacji na temat pochodzenia. Dla przykładu, pod jednym z darmowych kwestionariuszy zamieszczonych w Internecie znajduje się informacja o treści: „Anna Paszkowska-Rogacz (2002). Warsztat pracy europejskiego doradcy kariery zawodowej, Warszawa: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, s. 110-114”. Na tej podstawie można sądzić, że jest on wartościowy. Oprócz źródła ważna jest także strona, na której znajduje się dany test. Jeśli sam adres witryny budzi wątpliwości nie należy poświęcać czasu na rozwiązanie testu.

Test prawdę ci powie

Tematyka testów zawodowych jest bardzo szeroka. Przykładowe tytuły kwestionariuszy:
• „Test na predyspozycje zawodowe”,
• „Test na poziom pracoholizmu”,
• „Test na motywację zawodową”,
• „Test na wypalenie zawodowe”.

Tylko szczere odpowiedzi

Nawet najlepszy test nie spełni swojego zadania, jeśli będzie wykonany nieuczciwie. Tylko szczere odpowiedzi sprawią, że końcowy wynik będzie miarodajny i pomoże w szukaniu pracy. Warto więc wykonać go rzetelnie, nie spiesząc się z udzielaniem kolejnych odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *