Według zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pomieszczenia pracy muszą spełniać określone wymogi, które dotyczą między innymi zapewnienia każdemu pracownikowi wolnej przestrzeń stanowiska pracy (co najmniej 2 m2 ), dostępu do stanowiska pracy, dostosowanie oświetlenia, ogrzewania oraz odpowiedniej wymiany powietrza.

Ludzie pracują efektywnie, gdy czują się dobrze. Niestety zimno, bądź też upał negatywnie wpływają na wykonywanie pracy. Temperatura panująca w pomieszczeniach wpływa na bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien pamiętać o zapewnieniu możliwości wymiany powietrza przy pomocy instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacji.

Wentylacja naturalna jest najczęściej używanym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach. Odbywa się poprzez wietrzenie, dzięki różnicy temperatur, gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budowli oraz działaniu wiatru. Jak można się domyślić jest to bardzo ekonomiczny sposób – specjalne nawiewniki, kratki, kanały wentylacyjne czy też nieszczelności w oknach i drzwiach. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Na temperaturę w pomieszczeniu i wymianę powietrza nie wpływają wtedy warunki atmosferyczne jakie panują na zewnątrz. Urządzenie czyli wentylator wymusza przepływ powietrza. Stosowanie wentylacji sprawia, że w pomieszczeniach panuje przyjemny klimat, dzięki nawiewowi świeżego i zdrowego powietrza. Wentylacja przyczynia się także do eliminacji wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów.

Natomiast klimatyzacja opowiada za utrzymywanie odpowiednich warunków klimatycznych czyli temperatury, wilgotności oraz ciśnienia, które zapewniają dogodne i higieniczne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka. Jest bardzo dużym udogodnieniem, gdy na dworze panuje wysoka temperatura.

Niestety stosowanie urządzeń do wentylacji mechanicznej i klimatyzacji niesie za sobą pewne ryzyko jakim są choroby. Mogą one wynikać z nieprawidłowego używania, braku konserwacji i czyszczenia urządzeń. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pracodawca oprócz zapewnienia odpowiednich warunków pracy pamiętał także o kontroli i konserwacji tychże instalacji.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *