Budowa domu to bardzo kosztowna inwestycja, a przy tym bardzo ryzykowna. Za nim rozpoczniesz budowę wymarzonego domu, nie zdajesz sobie jeszcze sprawy z tego jakie problemy i kłopoty mogą wyniknąć w trakcie inwestycji. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego.
Często błędy jakie większość ludzi popełnia przy budowie domu, a których należy unikać to między innymi nie przemyślany zakup terenu pod budowę. Działka może utrudnić lub opóźnić inwestycję, jeśli dokładnie nie sprawdzimy np. gruntu pod którym może się kryć torfowisko czy dawne wysypisko śmieci, czy teren nie jest podmokły, albo się nie usuwa. To bardzo ważne nawet jak już wybudujemy dom.
Kolejnym błędem jest nie przeliczenie kosztów budowy na nasze możliwości finansowe, w konsekwencji nasz dom będzie długie lata jeszcze stał nieukończony. Bardzo ważny jest kosztorys oraz adekwatny wybór projektu do naszego portfela. Dokładnie należy ocenić na jaki dom nas stać.
Projekt musi spełniać twoje oczekiwania i potrzeby. By nasz późniejszy dom był idealny pod względem komfortu i dostosowany do warunków zabudowy terenu na którym się znajduje. Jak również ekonomiczny i łatwy w późniejszym utrzymaniu.
Na pewno nie raz spotkałeś się z zjawiskiem takim jak samowola budowlana, żeby uniknąć tego typu problemów, należy posiadać ważne pozwolenie na budowę, a wszelkie późniejsze zmiany należy uzgadniać z urzędem.
Dobrze zaplanowane etapy budowy to można by powiedzieć połowa sukcesu. Tutaj musisz wziąć pod uwagę czas i kolejność wykonywania robót, warunki pogodowe oraz porę roku. Na wszelkie opóźnienia związane z budową domu również ty masz wpływ, częste zmiany decyzji czy spóźnianie się z ich podjęciem, jak również źle zaplanowana kolejność wykonywanych prac.
Aby uniknąć oszustów, czy partaczy, należy starannie dobierać wykonawców całego domu lub jego etapów, ważne tu jest zasięgnięcie opinii znajomych, czy sąsiadów, jak również sprawdzenie kwalifikacji pracowników i kierownika budowy czy ma uprawnienia budowlane. Dużym ryzykiem jest nie podpisanie umowy z wykonawcą lub zapłata bez sprawdzenia jakości wykonanych prac.
Nie martw nie musisz znać się na wszystkich, od tego jest inspektor nadzoru, do którego obowiązków należy sprawdzanie czy prace zostały wykonane zgodnie z projektem.
Etapem zakończenia budowy domu jest zgłoszenie go do zamieszkania i tutaj przydadzą ci się wszelkiego rodzaju dokumenty, które należy zbierać przez cały okres trwania inwestycji. Są to między innymi dziennik budowy oraz protokoły sprawdzań i odbiorów i wiele innych bez których nie będziesz mógł zamieszkać w swoim wymarzonym domu.