Wentylatory montowane w domach, firmach czy w przedsiębiorstwach produkcyjnych powinny być skuteczne i sprawne. W samej specyfikacji projektowej tych urządzeń pojawia się pojęcie sprawności działania wentylatorów i to właśnie jej poświęcony jest ten artykuł.

rekuperatoryCzym jest sprawność

W urządzeniach jakim są wentylatory sprawność to stosunek teoretycznej mocy urządzenia do mocy użytecznej na wale wentylatora. Stratą, jaką jest różnica pomiędzy wartością teoretyczną a użyteczną, są czynniki takie jak tarcie powierzchniowe czy mechaniczne. Należy je także uwzględnić przy określaniu sprawności urządzenia.

Wykonanie łopatek wentylatora oraz jego moc warunkują sprawność urządzenia. Biorąc pod uwagę kształt łopatek wyróżniamy następujący podział wentylatorów:

  1. Łopatki nachylone do tyłu;
  2. Łopatki zgięte do przodu;
  3. Łopatki promieniowe.

Podział ten ma jedną prostą zależność im poziom sprawności jest większy, tym zapotrzebowanie na moc niższe. Zasada ta działa także w drugim kierunku.

Interpretacja sprawności

Istnieją odpowiednie wzory na obliczenie sprawności wentylatorów. Obliczając je należy uwzględnić wiele innych czynników by wyniki były wiarygodne. Ocena urządzenia powinna być oparta na pełnej analizie i obliczeniach, ponieważ dane wyjęte z kontekstu mogą całkowicie zmienić parametry wentylatora.

Przed zakupem wentylatora warto zapoznać się z jego wszystkimi wskaźnikami a w szczególności należy zwrócić uwagę, na wartość współczynnika sprawności oraz poziomu hałasu. Są to bowiem dwa czynniki, które mają największy wpływ na poziom naszego zadowolenia oraz odczuwalnego komfortu . Dokonując wyboru, warto zasięgnąć opinii eksperta, który pomoże dobrać nam idealne urządzenie dopasowane do kanałów wentylacyjnych oraz do architektury budynku.

Wyższa sprawność urządzenia nie zawsze idzie w parze z mniejszym zapotrzebowaniem na moc jaką powinniśmy dostarczyć do wentylatora. W takim przypadku musimy pamiętać o tym, że nie sprawność jest podstawą do oceny urządzenia a zużyta przez niego energia.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.wentylatorysklep.pl

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *