Bardzo często salon i jadalnia to pomieszczenia w jakiś sposób ze sobą połączone. Jadalnię może stanowić wydzielona w salonie strefa przeznaczona na posiłki lub połączony z salonem aneks kuchenny. Oświetlenie salonu i jadalni wymaga dokładnego zaplanowania pod względem przyszłego użytkowania.

Oświetlenie tych dwóch pomieszczeń wymaga zastosowania się do pewnych zasad, które mają znaczenie dla późniejszego komfortu w użytkowaniu. Każde pomieszczenie zazwyczaj posiada oświetlenie główne, zamontowane w centralnym miejscu, aby światło równomiernie rozchodziło się we wnętrzu.

Centralnym miejscem jadalni jest stół i to właśnie on powinien być najbardziej oświetlony. W zależności od wielkości stołu montowane jest nad nim oświetlenie, najczęściej w postaci lampy kloszowej. Dobrym i wyróżniającym się rozwiązaniem będą również lampy sufitowe umieszczone w suficie podwieszanym. Bez względu na to, czy oświetlenie będzie stanowić jedna lampa w centralnym miejscu, czy zestaw mniejszych lampek, ważne jest, aby światło skupiało się przy stole, gdzie przecież będą gromadzić się domownicy przy wspólnych posiłkach.

Głównym oświetleniem w salonie najczęściej są żyrandole, często ozdobny, który równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Ponieważ salon dzieli się zwykle na kilka stref funkcyjnych, jedno oświetlenie zazwyczaj nie wystarcza, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest duże. Wówczas trzeba zastosować inne rozwiązania, które można wykorzystać w celach dekoracyjnych. Taką funkcję pełnią tradycyjne lampki nocne ustawione na szafkach obok kanapy, czy większe lampy stojące, których zaletą jest możliwość regulowania wysokości i kierunku padania światła. Bardzo elegancko, zwłaszcza w salonach o wystroju tradycyjnym, wyglądają kinkiety rozwieszone na ścianach, odznaczające poszczególne części salonu. Nowoczesne aranżacje doskonale komponują się z podświetlanymi półkami czy zamontowanymi na ścianie diodami LED.

Salon i jadalnia wymagają podkreślenia najważniejszych części pomieszczenia, z tym że w jadalni będzie to w zasadzie jedno miejsce, zaś w salonie będzie ich więcej, ze względu na liczne funkcje jakie to pomieszczenie pełni.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *