Jeśli w zakładzie pracy jest zatrudnionych kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset osób to nie sposób oczekiwać, aby wszyscy pracownicy się znali. Czasami dochodzi wręcz do kuriozalnych sytuacji, kiedy pracownik nie zna prezesa firmy, w której pracuje. Skutecznym sposobem na bliższe poznanie się z zespołem oraz zacieśnienie więzi są imprezy integracyjne.

Pracodawcy organizują je po to, aby ludzie mogli się lepiej poznać w luźnej atmosferze, poza miejscem pracy, przy lampce wina, czy przy grillu. Najczęściej imprezy integracyjne są urządzane zaraz po powstaniu firmy, wyłonieniu nowego zarządu, czy wykreowaniu nowej marki na rynku, by w ten sposób zacieśnić wzajemne więzi, zbudować zaufanie, które potem zaprocentuje podczas codziennej pracy.

Imprezy tego typu są w niektórych firmach regularnie planowane po to, aby usprawnić pracę zespołu i rozwinąć silne cechy grupy. Pomaga to wyeliminować nieporozumienia między pracownikami, załagodzić konflikty i zlikwidować niezdrową rywalizację. Eventy takie przyczyniają się do zintegrowania zespołu, budowania poczucia jedności wśród pracowników.

Warto pomyśleć o zorganizowaniu imprezy firmowej w momencie reorganizacji zakładu pracy, czy w czasie zmian personalnych, aby utrzymać motywację grupy w momencie przeobrażeń i kryzysów. Wtedy to pracownicy najbardziej obawiają się, czy nie zostaną zwolnieni oraz martwią się, jakie zajmą stanowisko po przekształceniach. Spotkanie po pracy, które połączone będzie z rywalizacją w jakiejś grze, czy zabawie pozwoli pracownikowi, który odniesie sukces poczuć się potrzebnym i mocnym. Pomoże to zbudować pozytywne nastawienie do wprowadzanych zmian.

Zaleca się urządzenie imprezy integracyjnej także po fuzji dwóch zespołów, aby nauczyć ich członków wzajemnej współpracy i koordynacji, zwłaszcza, jeśli do niedawna grupy te konkurowały ze sobą. Spotkania tego typu poprawiają komunikację między działami, które są w jednej firmie.

Nie ulega wątpliwości, że każde założenie jest dobre, aby zorganizować imprezę integracyjną, są jednak sytuacje, w których jest to wręcz konieczne dla poprawy atmosfery pracy i zwiększenia zaufania pracowników.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *