Dom & Wnętrze

Kuchnia gazowa czy indukcyjna?

Kuchnia gazowa czy indukcyjna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać kuchnie indukcyjne czy gazowe. Okazuje się, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Kuchnie gazowe – rodzaje i konserwacja

Kuchnie gazowe cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które lubią tradycyjne rozwiązania. Jednak w nowym budownictwie nie zawsze jest możliwość doprowadzenia przyłączy gazowych. Wówczas konieczne jest dowożenie butli. Przy czym wyróżnia się kuchnie emaliowane, ze stali nierdzewnej i szklane.

Kuchnie gazowe

Te ostatnie są najbardziej nowoczesne, ale i podatne na uszkodzenia. Łatwo można je natomiast utrzymać w czystości. Płyty gazowe nie są zbyt drogie, ale ich użytkowanie powoduje spore straty ciepła. Dostępne są w szerokiej gamie modeli do wyboru. Najpopularniejsze są modele z czterema palnikami. Atutem jest na pewno zapalarka w pokrętle. W tym przypadku nie trzeba korzystać z zapałek czy zapalniczki.

Kuchnie indukcyjne

Płyty indukcyjne są odmianą płyt elektrycznych. Poza zasilaniem prądem, wykorzystują one zjawisko indukcji, a więc wytwarzania pola elektromagnetycznego. Kuchnie indukcyjne są łatwe w obsłudze i funkcjonalne, ale jednocześnie dość drogie. Sprzęt ten ma jednak jeden podstawowy atut w postaci bezpieczeństwa. W czasie gotowania płyta pozostaje chłodna, a dopływ prądu odcinany jest błyskawicznie po zdjęciu z niej garnka. Nowoczesne modele posiadają system automatycznego zagotowania, blokadę panelu sterowania czy automatyczny wyłącznik pola. Aby móc skorzystać z kuchni indukcyjnej, należy posiadać trójfazową instalację elektryczną. Trzeba o tym pomyśleć oczywiście odpowiednio wcześniej.

Cechy kuchni indukcyjnych

Podczas zakupu kuchni indukcyjnej kluczowe znaczenie ma jej rozmiar. W mieszkaniach niewielkich coraz częściej stawia się na modele dwupalnikowe o niewielkich rozmiarach. W dużych kuchniach lepiej postawić na większe kuchnie z 5-6 palnikami. Płyty indukcyjne wykonywane są ze szkła ceramicznego. Są wytrzymałe na wysokie obciążenia, ale nie przewyższają pod tym względem kuchni gazowych. Płyty indukcyjne dzieli się na bezramkowe oraz ramkowe. Najpopularniejsze są te w kolorze czarnym, ale producenci coraz częściej oferują klientom modele w innych kolorach np. białym. Zdecydowana większość urządzeń posiada autonomiczne sterowanie dotykowe. Płyty indukcyjne to urządzenia bezpieczne, w przypadku których nie trzeba się bać oparzenia. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie właśnie względy bezpieczeństwa. Jednak warto pamiętać, że kuchni indukcyjne są o wiele droższe niż te gazowe.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *