Wraz ze wzrostem popularności piw kraftowych czy też inaczej mówiąc rzemieślniczych pojawiło się większe zapotrzebowanie na miejsca takiego typu jak browar restauracyjny. Nic dziwnego – w końcu wielu miłośników piwa chce się napić dobrej jakości trunku w miłych, komfortowych warunkach. I to właśnie oferują małe warzelnie.
Jeśli myślisz o tym, by wykorzystać to zapotrzebowanie, a Twoim marzeniem zawsze była własna warzelnia restauracyjna, może okazać się, że nadszedł właściwy czas na tego typu krok.
Browar restauracyjny – formalności
Otwarcie browaru wiąże się po pierwsze z uzyskaniem zezwolenia na powołanie składu podatkowego ze względu na to, że w Polsce produkcja piwa jest objęta akcyzą. Zanim skład będzie mógł zostać uruchomiony, musi zostać zgłoszony do sprawdzenia. Bardzo istotna jest kwestia reżimu sanitarnego – czyli odpowiednich warunków czystości, które są wymagane od jednostek zajmujących się produkcją żywności.
Kolejny krok to założenie działalności gospodarczej, w której PKD wpisana jest zarówno produkcja piwa, jak i jego sprzedaż detaliczna. Warto również pamiętać, że w przypadku takiej działalności jak warzelnia restauracyjna nie można wchodzić w spółkę partnerską. Jednak wszystkie inne formy działalności gospodarczej są dozwolone.
Kwestie praktyczne
Jeśli myślisz poważnie o warzelni i restauracji sprzedającej własne wyroby, na pewno masz już upatrzone miejsce. Przemyśl jednak dobrze, czy uda Ci się w taki sposób zaplanować tę przestrzeń, by nie tylko pozwalała na komfortową pracę i wygodne spędzanie czasu przy stoliku restauracyjnym, ale również by spełniała wymogi formalne określone przez przepisy.
Tego typu miejsca cieszą się dużą popularnością w miejscach, gdzie jest wielu młodych ludzi, na przykład studentów. Jeśli więc chcesz stworzyć warzelnię restauracyjną w mniejszym mieście, przygotuj się na większe wyzwania związane ze zdobyciem klientów. Dobra miejscówka to tak naprawdę połowa sukcesu.