Wiele studentów zastanawia się jak dobrze napisać prace magisterską bądź licencjacką, ciężko bowiem jest dobrze zorganizować sobie czas na to, aby przemyśleć sposób działania. Dlatego też wyróżniliśmy kilka konkretnych etapów pisania prac, które niewątpliwie ułatwia nam napisanie dobrze skonstruowanej i poprawnej pracy.

Najważniejszy w pisaniu pracy niezależnie czy jest to magisterska czy licencjacka jest stały kontakt z promotorem. Od początku warto wspólne z nim wybrać odpowiedni temat na prace, wielu promotorów z góry sugerują, a nawet narzucają dany temat pracy, jednak należy pamiętać że temat niekoniecznie oznacza tytuł.

Później należy skupić się nad sformowaniem odpowiedniej tezy która będziemy badać. Każda praca musi mieć podstawy cel, który będzie szczegółowo opracowany i rozwinięty w naszej pracy. Przykładowo prace magisterskie z matematyki czy fizyki mogą obalać jakąś przyjętą teorie bądź też ją popierać. Tak naprawdę pomysłów na prace dyplomowe jest naprawdę dużo.

Następnym ważnym krokiem jest zastanowienie się i zgromadzenie potrzebnej literatury przedmiotu, której możesz poszukać w bibliotekach w katalogu dzieł z danej dziedziny jaką Ty się zajmujesz. Dziś na szczęście większość bibliotek posiada katalogi online co znacznie ułatwia nam szukanie.

Kolejny ważny punkt ułatwiający Ci uporządkowane pisanie pracy to wybór metody badawczej jaką zastosujesz w swojej pracy, wybór często jest uzależniony od rodzaju kierunku studiów. Można wyróżnić 3 podstawowe rodzaje prac, a mianowicie:

  • prace teoretyczne
  • prace przeglądowe
  • Prace empiryczne

W każdym z tych rodzaju należy zwrócić uwagę na coś innego, np. w pracach przeglądowych przeprowadza się głównie analizy danego problemu, w teoretycznych z kolei musisz przedstawić zarys historyczny powstania danej teorii, a w empirycznej należy wykazać się zdolnością badania związków pomiędzy danymi zjawiskami.

Po wybraniu promotora, tematu, literatury i metody badawczej należy już tylko ustalić sobie harmonogram pracy, a później według niego postępować.

Pisanie prac magisterskich wcale nie jest takie trudne należy tylko pisać ją „na spokojnie” , a nie na ostatnią chwile.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *