Licealiści na długo przed maturą zastanawiają się na jaki kierunek studiów się wybrać by był zarówno interesujący jak i dawał możliwość późniejszej pracy. Wybór kierunków jest bardzo duży na pewno coś dla siebie znajdzie zarówno humanista jak i urodzony matematyk, jednak wszystkie te osoby muszą zastanowić się czy faktycznie w przyszłości chcą wykonywać dany zawód.
W ostatnich latach pojawiło się wiele kierunków związanych z Unią Europejską czy też ze stosunkami międzynarodowymi. Jednak tak samo szybko jak się pojawiły tak samo szybko znikają z oferty uczelni wyższych, powód jest zazwyczaj taki sam: zbyt wiele osób kończących ten kierunek nie mogło znaleźć pracy. Na uczelniach jest wiele kierunków które są utrzymywane od samego początku i tak jak na politechnikach będzie to budownictwo natomiast na uniwersytetach – ekonomia, prawo czy kierunki obcojęzyczne. Po analizie statystyk w urzędach pracy można wywnioskować że na pewno nie będą nudziły się osoby po takim kierunku jak finanse i księgowość. Na osoby w tej specjalizacji czeka mnóstwo papierkowej, dobrze płatnej pracy. Jednak przez cały okres studiów trzeba przejść takie przedmioty jak rachunkowość zarządcza czy wiele innych związanych obliczaniem różnorodnych parametrów. Oprócz kierunku studiów jaki wybierzemy ważna jest również uczelnia. Obecnie oprócz państwowych darmowych uczelni istnieje również wiele uczelni prywatnych. Po tym jak zaczęły powstawać uczelnie prywatne chodziła opinia że nie przywiązuje się tam dużej wagi do poziomu nauki. Jednak z biegiem lat absolwenci prywatnych uczelni osiągają w życiu zawodowym duże sukcesy. Oczywiście wybór uczelni prywatnej wiąże się z kosztami opłacenia czesnego. Wybór oczywiście zależy tylko i wyłącznie od nas i zależy od tego gdzie mieszkamy. Bo jeśli na miejscu mamy prywatną uczelnie a żeby uczyć się na państwowej uczelni musielibyśmy mieszkać w akademiku to prosta analiza kosztów pokaże nam że te same pieniądze wydamy zarówno na czesne jak i akademik.
Taką decyzje musimy podejmować z rozwagą ponieważ jest to decyzja na całe życie. Często studenci w połowie semestru rezygnują ze studiów ponieważ są rozczarowani kierunkiem lub uczelnią, a w następnym roku akademickim rozpoczynają wszystko od samego początku. Dlatego jeszcze na długo przed maturą warto zastanowić się co chcemy w życiu robić i jaka praca będzie przynosiła satysfakcje.
1 Komentarz
Niestety, rynku nie przewidzimy jaki będzie za 5 lat po studiach. Warto przeglądać sobie ogłoszenia, bo to też daje pewien obraz jak wygląda rynek pracy.