Dokonując wyboru przedmiotów, które będziemy zdawać na maturze trzeba kierować się przede wszystkim wymaganiami stawianymi przez wyższą uczelnię, na którą chcielibyśmy się dostać. Obowiązkowo każdy maturzysta podchodzi do egzaminu z języka polskiego, języka nowożytnego oraz matematyki na poziomie podstawowym. Poza tym ma prawo do wyboru nawet trzech dowolnych przedmiotów w trybie podstawowym lub rozszerzonym. Jeśli sama nazwa kierunku studiów wskazuje wprost, czym się zajmuje to oczywiste jest, że ten przedmiot trzeba zdawać na maturze i to najlepiej na poziomie rozszerzonym, co zwiększa nasze szanse na przyjęcie. A poza tym, jaki przedmiot trzeba zdawać na jakie studia? Informacje o tym znajdują się w informatorach maturalnych oraz na stronie internetowej każdej uczelni, czy jej ulotkach dla rekrutujących na studia.

Jeśli w planach mamy podjęcie studiów specjalistycznych, takich jak medycyna, rehabilitacja, czy ochrona środowiska to wymagane jest zdawanie przedmiotów ścisłych, w tym często łącznie dwóch jednocześnie, np. biologii i geografii, czy chemii. Przedmioty ścisłe są także niezbędne przy planowaniu studiów na kierunkach zamawianych, gdzie liczy się matura z informatyki, czy fizyki. Przez wiele lat dużą popularnością cieszą się studia humanistyczne, tj. prawo, filologia polska, czy administracja, a modna w ostatnich latach stała się też europeistyka. Aby dostać się na nie wymagany jest bardzo doby wynik egzaminu maturalnego z historii, wiedzy o społeczeństwie lub wiedzy o kulturze. Wymogi rekrutacyjne uczelni często opierają się także na wysokim wyniku matury z języka nowożytnego, i to nie tylko przy kierunkach lingwistycznych tj. filologia angielska, czy germanistyka. Dobra znajomość języków obcych jest bowiem ceniona na wszystkich kierunkach.

Przed wyborem przedmiotów na egzamin maturalny warto więc zastanowić się nad przyszłymi studiami, aby jeszcze przed maturą nie zamknąć sobie drogi do wymarzonego zawodu.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *