Zastanawialiście się kiedykolwiek co to znaczy zdrowy styl życia?
Ale nie tak ogółem, „sloganowo” jako bezmyślnie powtarzany frazes, tylko tak, jak to faktycznie wygląda w Twoim życiu. Pewnie dla każdego z nas te słowa mają ciut inne znaczenie. Myślę, że każdy z nas podejmuje inne działania aby utrzymać swoje zdrowie fizyczne na najlepszym poziomie. Zakładam też, że nikt świadomie nie działa na niekorzyść swojej kondycji.
Kiedy analizuję swój dzień w kontekście zdrowia i zdrowych nawyków dostrzegam pewne czynności, które robię dobrze, są też takie, które dobrze byłoby poprawić ale są też rzeczy, których nie robię wcale a na pewno warto by było wprowadzić je do codziennych rytuałów. Chwila refleksji nad codziennością skłoniła mnie do sformułowania pewnych wniosków i wyodrębnienia obszarów nad którymi trzeba pochylić czoło aby definicja zdrowia nie była tylko formułką w encyklopedii.
Czynniki wpływające na zdrowie
- Prawidłowe i świadome oddychanie.
Oddychanie jest absolutnie podstawową funkcją naszego organizmu. Bez tlenu dusimy się, a kilkuminutowa przerwa w dopływie tlenu do mózgu rodzi zazwyczaj nieodwracalne konsekwencje. Z racji tego, że wszystkie funkcje organizmu są ze sobą mocno powiązane, sporo problemów ze zdrowiem jest wynikiem płytkiego oddychania i braku odpowiedniej ilości tlenu. Tkanki i komórki nie są właściwie odżywione, nie wytwarza się energia oraz brak jest procesów związanych z odnową. Co zrobić? Nauczyć się oddychać przeponą i poświęcić chwilę w trakcie dnia na ćwiczenia oddechowe. Potrafisz nabrać powietrze nosem i jednocześnie wypiąć brzuch?
Naucz się. Prawidłowe oddychanie równa się zdrowie. - Oczyszczanie organizmu.
Detoks czyli oczyszczanie organizmu z toksyn to jedna z najstarszych znanych ludzkości metod leczenia. Już Biblia mówi o poście. Lecznicze głodówki są znane medycynie od dawien dawna i obecnie przeżywają swój renesans. Sokoterapie, posty owocowo-warzywne, post 16-to godzinny – to tematy wielu doskonałych książek i publikacji. W prasie ukazuje się wiele artykułów na temat oczyszczania wątroby, nerek, jelit. Po co się oczyszczać? Ponieważ szacuje się, że rocznie zjadamy wraz z pożywieniem ok. 4 kg przeróżnych, zdecydowanie niekorzystnych dla zdrowia substancji chemicznych. Do tego pijemy za mało wody, jemy za dużo w stosunku do potrzeb, o wiele częściej sięgamy po słodycze niż kiszonki. Jakie są rezultaty? Biegunki bądź zaparcia, wzdęcia, alergie, nadwaga, cukrzyca, ból głowy, zmęczenie, dolegliwości skórne, itd… - Odżywianie.
Śniadanie, obiad, kolacja, deser. Jesz ale czy na pewno się odżywiasz? Czy dbasz o jakość i właściwy dobór składników odżywczych? Zdrowe odżywianie pozwala zapobiec chorobom serca, miażdżycy, otyłości, nadciśnieniu, problemom ze stawami i kręgosłupem. Jedz kolorowo – jemy za mało warzyw, za dużo wędlin, które są bardzo słone i zawierają ogrom konserwantów. Nasza dieta jest uboga w kiszonki, błonnik i dobrej jakości tłuszcze a zbyt obfita w słodycze. Ważny jest sposób przygotowywania posiłków. Wybieraj gotowanie na parze i pieczenie zamiast smażenia. Statystyki mówią, że co trzeci Polak wie, że gotowanie na parze jest zdrowsze ale bynajmniej nie zmienia nawyków. Jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to najtańsza terapia, dlatego warto dbać o to co znajduje się na naszym talerzu oraz nadawać przewagę produktom kupowanym w sklepie ekologicznym. - Ruch i relaks.
O tym jak ważny jest ruch aby utrzymać organizm w zdrowiu i dobrej kondycji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie wiem dlaczego, na pytanie „ruszasz się?” spora część naszej populacji odpowiada: „ale ja nie lubię biegać”. Istnieje wiele innych sposobów na aktywność oprócz biegania. Może lubisz spacerować? Albo robić zdjęcia – to dobry pretekst żeby wyjść z domu na spacer, w dodatku możesz realizować pasję. Dwa w jednym. Uprawa ogródka, to też ruch. Rower. Taniec, świetna sprawa, w dodatku angażuje przeróżne partie mięśni, mózg i daje relaks. W tym zagonionym świecie znajdź czas, żeby zrobić coś dla siebie. Może to będzie wyjście do kosmetyczki albo na piwo, a może 10 minut medytacji połączonej ze świadomym oddychaniem. Dobra książka, z którą odpłyniesz i przerwiesz nieustający potok myśli. Dla siebie. Dla równowagi, Dla zdrowia.
Zachęcam Was do lektury książki Borysa Bołotowa „ Zdrowie człowieka w niezdrowym świecie”. Autor jest nazywany „ukraińskim czarodziejem”. W rzeczywistości to biolog, fizyk, chemik, który swoje życie poświęcił badaniom naukowym. Sformułował teorie komórkowego odmładzania organizmu oraz leczenia chorób deformacyjnych. Bardzo ciekawa pozycja. Zastanów się jakie wg Ciebie są czynniki warunkujące zdrowie. Być może wskażesz zupełnie inne zasady zdrowego stylu życia.
Zdrowie definicja
Pozwolę sobie na zakończenie przytoczyć definicję zdrowia wg WHO. Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności (zob. dobrostan subiektywny). W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” a także wymiar duchowy.