Biokominki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Biokominki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Biokominek jest coraz częściej pojawiającym się elementem dekoracyjnym w przestrzeni domów, mieszkań czy restauracji. Z czego wynika jego popularność? Jak działa? Ile kosztuje? Kto i gdzie może go zainstalować?

 

Jak działa biokominek?

Najważniejszą cechą biokominka, która odróżnia go od podobnych źródeł ognia, jest materiał, których ulega w nim spalaniu. Jest to biopaliwo, które może mieć postać żelową bądź płynną. Co najistotniejsze, biopaliwo ulega spaleniu w całości. Nie wydziela i nie pozostawia przy tym charakterystycznych dla palenia klasycznego drewna dymu, związków lotnych, sadzy oraz popiołu. Jedynymi pozostałościami są tutaj para wodna i znikome, zupełnie nieszkodliwe ilości dwutlenku węgla. A to oznacza dla nas, jako użytkowników, że instalacja biokominka nie wymaga dostępu do przewodów kominowych i wentylacyjnych. Biokominki można go zatem zamontować w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu i miejscu, a przede wszystkim w mieszkaniu w bloku. To bez wątpienia największy atut tego rozwiązania.

 

Z czego wykonane są biokominki i jak wyglądają?

Znakomita większość produktów w tej kategorii wykonywana jest ze stali oraz ze stali nierdzewnej. Palenisko ograniczone jest przez szkło odporne na działanie wysokich temperatur. Najbardziej klasyczne biokominki przypominają wyglądem wkłady kominkowe. Zazwyczaj zawiesza się je na ścianie lub w niej zabudowuje. Ale warto także zwrócić uwagę na biokominki wolnostojące, o ciekawych formach, które posiadają „otwarte palenisko”. Z tych można korzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

 

Ile kosztuje biokominek i jego użytkowanie?

Cena biokominka zależy oczywiście od modelu i jego rozmiaru. Jedne z najtańszych, wolnostojących, niewielkich biokominków kosztują około 100 zł. Zakup tych większych, które można powiesić na ścianie lub zabudować, na przykład o wymiarach 50 cm x 40 cm, to wydatek rzędu 400-600 zł. Designerskie modele, bardziej skomplikowane w formie, mogą osiągać cenę kilku tysięcy złotych.

Koszty eksploatacyjne biokominków nie są wysokie. Finalnie zależą one od rozmiarów konkretnego modelu, a zatem od ilości biopaliwa, które będzie jednorazowo spalane. Samo biopaliwo również ma znacznie – jego różne rodzaje mają różne ceny. Można jednak uśrednić koszt eksploatacji biokominka i przyjąć, że godzina jego użytkowania będzie kosztować nas około 70-80 gr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *