Obecnie coraz więcej projektów domów jednorodzinnych opiera się na dużych powierzchniach okiennych zarówno tarasowych jak i balkonowych. Zdarzają się również takie, które w swoich planach mają całkowicie przeszklone ściany.

_Files_Thumbs_147867Wiele osób decyduje się na większą ilość przeszklonych powierzchni ze względu na ich funkcjonalność w użytkowaniu oraz możliwości aranżacyjne. Jednakże tak jak wszystkie rozwiązania i te posiadają swoje wady.

Energooszczędne możliwości
Duże okna generują dość spore straty energii cieplnej. Z tego też względu właściciele domów energooszczędnych nie zbyt często się na nie decydują. Warunkiem dobrego funkcjonowania tego typu domu przy większej ilości przeszklonych ścian jest prawidłowe jego usytuowanie. Duże okna powinny być skierowane ku południowej bądź południowo-zachodniej stronie, wtedy zastosowanie przeszkleń jest uzasadnione. Promienie słoneczne, które dochodzą do wnętrza domu będą je dodatkowo ocieplać oraz oświetlać pomieszczenie bez dodatkowych kosztów.

Aranżacje
Niestety w naszym klimacie przez większość miesięcy jest szaro, z tego też względu warto wpuszczać do domu jak najwięcej naturalnego światła. Duże okna powodują, że poprawia nam się nastrój szczególnie, gdy widok zza nich wychodzi na piękny ogród. Wnętrza z przeszklonymi ścianami wydaję się być  znacznie większe, jaśniejsze oraz cieplejsze. Aktualnie nowoczesne domy bez przeszkleń to rzadkość. Duże okna mają swoje zastosowanie nie tylko w pokojach dziennych oraz salonach, ale również połączonych ze sobą kuchniach z jadalnią, czy też w sypialniach.

Jedynym warunkiem by przeszklone ściany spełniały swoje zastosowanie jest nie zastawianie ich meblami. Dobrym wyjściem jest udekorowanie okien firanami bądź zasłonami, które dodatkowo nadadzą głębi całemu pomieszczeniu. Wybór aranżacji okiennych jest ogromny. Rynek stawia przed miłośnikami dekoracji bardzo wiele możliwości (zobacz:

Komfort
Podczas kupowania okien warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Bardzo dobrym wyjściem jest kupno okien przesuwanych, dzięki czemu pani domu nie będzie musiała siłować się z 300 kilogramowym ciężarem.
By zwiększyć komfort mieszkańców warto zadbać o poczucie intymności np. podczas oglądania telewizji, gdy za oknem świeci słońce. Oprócz zasłon idealnym sposobem będzie kupno rolet wewnętrznych, których gama materiałów i wzorów jest ogromna.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *