Zakończenie prac budowlanych, zakończenie remontu lub wręcz przeciwnie, planowane rozpoczęcie prac remontowych, planowany zakup nieruchomości z rynku wtórnego to kilka z najważniejszych sytuacji, kiedy warto, a nawet trzeba, wykonać inwentaryzację zabudowy.

Dlaczego to tak ważne?

Przede wszystkim jest to związane z bezpieczeństwem prowadzonych prac, bezpieczeństwem użytkowania budynku, ale też opłacalnością potencjalnej inwestycji. Dokładna analiza stanu technicznego budynku, instalacji wewnętrznych i sugerowanych prac naprawczych pomoże ustalić realny stan danego budynku. W przypadku nowopowstałej nieruchomości, inwestor zyskuje pewność, że wykonawca wywiązał się z umowy i wszystkie prace zostały wykonane poprawnie i bezpiecznie. W przypadku nieruchomości istniejącej potencjalny nabywca dostaje z kolei informację czy rzeczywiście dany budynek jest wart swojej ceny, czy wymaga dużego nakładu finansowego i czy jest gotowy i bezpieczny do użytkowania, czy może wymaga remontu?

Na czym polega inwentaryzacja zabudowy?

Inwentaryzacja zabudowy, czyli inaczej ekspertyza budowlana jest to proces składający się z szeregu badań, pomiarów, szczegółowej dokumentacji fotograficznej oraz pisemnej opisującej stan techniczny nieruchomości. Podczas wykonywania ekspertyzy budowlanej dokonuje się szczegółowych pomiarów oraz oceny konstrukcji budynku, instalacji wewnętrznych, wieku konstrukcji, opisuje się rodzaj użytych materiałów budowlanych, a także rozmiar i lokalizację ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowo podczas ekspertyzy budowlanej, wykonywana jest dokumentacja fotograficzna, która ma prezentować stan techniczny budynku. Inwentaryzacja zabudowy kończy się spisaniem bardzo szczegółowego protokołu z wynikami badań i pomiarów, a także z zaleceniami co do prac naprawczych oraz użytkowania budynku.

Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyza budowlana: https://www.metris.com.pl/p/77,inwentaryzacja_zabudowy powinna zostać wykonana przez osobę posiadającą specjalne uprawnienia do jej wykonywania. Może to być człowiek posiadający uprawnienia budowlane oraz tytuł rzeczoznawcy budowlanego. Ważne, aby wybierając specjalistę, który będzie wykonywał inwentaryzację zabudowy, zdecydować się na osobę kompetentną, doświadczoną i posiadającą niezbędną wiedzę techniczną.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *