Coraz częściej usłyszeć można o osobach, które zdecydowały się na przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka. W jakim celu się to robi? Jak odbywa się cały proces? Gdzie taką krew można przechować? Czym są i jak działają banki komórek macierzystych?
Krew pępowinowa i komórki macierzyste
O komórkach macierzystych wiemy sporo. Bez nich nie byłyby możliwe tak podstawowe czynności jak bicie serca, praca mózgu, odbudowa uszkodzonych tkanek. Mają niezwykłe zdolności różnicowania się i namnażania. Dzięki temu właśnie mogły powstać wszystkie nasze organy.
Współczesna medycyna i transplantologia wykorzystują je do leczenia wielu, bardzo poważnych chorób – nowotworowych, związanych z wadami genetycznymi, a nawet porażeniem mózgowym.
Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej podczas porodu dziecka znacznie różnią się od tych pochodzących ze szpiku kostnego. Mają lepsze zdolności regeneracyjne, wyższy potencjał wzrostu, są dużo rzadziej odrzucane przez biorcę.
Bank komórek macierzystych
Pobieranie krwi pępowinowej swojego dziecka może być bardzo ważnym zabezpieczeniem – można jej użyć, jeśli pojawią się wymagające tego problemy zdrowotne. W jej przechowywaniu wyspecjalizowały się banki komórek macierzystych inaczej nazywane bankami krwi pępowinowej.
Samo pobieranie krwi pępowinowej jest procesem prostym i bezpiecznym. Pobiera się ją z pępowiny i łożyska po porodzie. Krew transportowana jest do docelowego miejsca i tam poddawana badaniom laboratoryjnym. Następnie z krwi izolowane są komórki macierzyste. Bank zamieszcza je w specjalnych kasetach. Te z kolei umieszczane są pojemnikach i przechowywane w komorach wypełnionych oparami ciekłego azotu. Zamrożone komórki przechowywać można w takim stanie prawdopodobnie nawet przez setki lat i użyć ich, kiedy zajdzie taka potrzeba.