W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się lodówki do zabudowy, które można elegancko wpasować do kuchennych mebli. Nie trzeba martwić się wtedy o dopasowywanie do siebie różnego rodzaju sprzętów AGD. Należy jednak pamiętać, że do montażu tego rodzaju lodówki trzeba się odpowiednio przygotować.
Co trzeba wiedzieć przed wyborem lodówki?
Sprzęty AGD do zabudowy idealnie wpasowują się w kuchnie nowoczesne – minimalistyczne, gdzie każdy dodatek (np. konkretny front lodówki), mógłby zniszczyć kompozycję wnętrza. Lodówka do zabudowy staje się uniwersalna i pozwala na stworzenie kuchni spójnej i bardzo stylowej. Decyzja o zakupie takiej lodówki musi zostać podjęta jeszcze na etapie projektowanie wnętrza, niemożliwa jest bowiem sytuacja zabudowania lodówki wolnostojącej albo dopasowania lodówki przeznaczonej do zabudowy do szafek już istniejących. Wybieraną lodówkę trzeba idealnie dopasować do stolarskiej zabudowy, a sam sprzęt wymaga odpowiedniej konstrukcji szafek. Dlaczego? Dlatego, że muszą one pozwalać na odpowiednią wymianę powietrza i chłodzenie. Oczywiście ważne jest także estetyczne ukrycie kabli. Lodówka do zabudowy znajdzie się w specjalnym korpusie (który umożliwi bieg powietrza), a za urządzeniem nie mogą znaleźć się żadne wystające ze ściany elementy. Warto pamiętać także o tym, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie to, w którym gniazdo do podłączenia lodówki znajdzie się bezpośrednio nad nią albo za szafką dolną znajdującą się obok niej.
Lodówki do zabudowy – dopasowanie kluczem do sukcesu
Tworząc projekt zabudowy kuchennej, bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę rozmiarów lodówki. Modele standardowe mają zazwyczaj 177,2×54,1×54,5 (głębokość) centymetrów. Jednak wymiary zawsze trzeba sprawdzić, bo wystąpić mogą różnice (w zależności od producenta). W dopasowywaniu takiej lodówki, zawsze najważniejsze jest sprawdzenie poziomu wentylacji. W wentylacji lodówkowej, powietrze zasysane jest z dołu, następnie przechodzi przez tył lodówki i wydostaje się górą. Dlatego też zabudowę meblową trzeba odpowiednio przygotować:
- ważny jest “otwór dolny”, który pozwoli na wlot świeżego powietrza,
- na górze szafki także powinien znajdować się otwór (na wylot powietrza), wynoszący mniej więcej 200 cm2,
- lodówka musi być odsunięta od ściany: optymalnym rozwiązaniem jest odstawienie jej o około 4 centymetry – bo tylko to pozwoli na dobrą cyrkulację powietrza.
Trzymając się wszystkich wymienionych tu zasad można mieć pewność, ze przygotowania do montażu lodówki do zabudowy zostaną poczynione odpowiednio i dzięki temu będzie się ona dobrze prezentować oraz pracować bez żadnych awarii.