Dom & Wnętrze

Jak wyczyścić dywan i tapicerkę

Nie trudno jest wyczyścić powierzchnię gładką, z której najczęściej wystarczy zmyć plamę cz zetrzeć kurz. Więcej problemów stwarzają powierzchnię typu dywan lub tapicerka.

Na szczęście są sposoby na powierzchnie bardziej wymagające pod względem czyszczenia, a ich odświeżenie z zalegającego głęboko kurzu nie stanowi trudności. Ponadto nie musimy się obawiać, że plama na dywanie bądź na tapicerce już nigdy nie zniknie, ponieważ i na takie problemy są skuteczne rozwiązania. Wiadomo, że tego typu powierzchnie do czyszczenia zlecamy specjaliście, ale jeśli sami musimy możemy zając się nimi sami.

Przy czyszczeniu dywanów i tapicerek ważny jest rodzaj materiału z jakim mamy do czynienia, a także rodzaj zabrudzenia i jego stopień. Koniecznie trzeba się zapoznać z informacją od producenta umieszczona na metce. Wówczas możemy dobrać sprzęt i środki czyszczące, które usuną kurz lub plamę, nie czyniąc szkody powierzchni.

 

Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie odkurzyć dywan lub tapicerkę, aby usunąć z jej powierzchni zalegające drobinki brudu. W dalszej kolejności odpowiednio dobranym środkiem delikatnie czyścimy powierzchnię, nie dopuszczając do przemoknięcia. Najpopularniejsze jest szamponowanie, ale do trudniejszych plam trzeba wcześniej użyć dodatkowych środków jak np.: ocet. Producenci często też polecają odpowiednie do powierzchni specyfiki, którymi samodzielnie możemy wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Dywan i tapicerkę po wyczyszczeniu koniecznie trzeba wysuszyć, ale najlepiej, aby powierzchnia była suszona w temperaturze pokojowej.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *