Budownictwo

Jaki kamień na nagrobek?

Kamieniarstwo jest bardzo szeroka odnoga budownictwa obejmująca takie segmenty jak chociażby domy, ogrody czy nawet nagrobki. Dosłownie masa przeróżnych materiałów zarówno sztucznych jak i naturalnych zdecydowanie nie ułatwia wyboru ostatecznego surowca. Jak więc wybrać odpowiedni rodzaj, tak aby spełniał on swoją funkcję przez długie lata bez względu na to jakie warunki atmosferyczne przyjdzie mu znosić?

Tak jak aranżacja wnętrz tak samo w przypadku nagrobka cmentarnego sytuacja jest niemniej skomplikowana. Przede wszystkim należy podjąć decyzję jakiej wielkości będą potrzebne płyty granitowe czy marmurowe. Wymiary te z reguły są ustalane przez ludzi sprawujących władze nad danym cmentarzem, a więc z reguły są to księża. Sam wybór surowca z reguły pada na kamień naturalny, gdyż jest on zdecydowanie bardziej wytrzymały od swoich sztucznych odpowiedników, a nie zapominajmy, że przez długie lata będzie on poddany na działanie deszczu, śniegu, mrozu i gorąca.

Najpopularniejszymi odmianami skał używanych do wykonywania nagrobków jest granit i marmur. Płytki ścienne z nich wykonane świetnie posłużą do ozdobienia każdego grobu. Warto także wspomnieć o ich wyjątkowej trwałości. Nie ma więc obawy, że stojące na nich znicze uszkodzą ich powierzchnię. Istnieje także wiele różnych opcji co do wykończenia granitu czy marmuru. Powierzchnia może pozostać matowa, chropowata, ale także świetnie nadaje się ona do wypolerowania.

Bardzo ważnym czynnikiem, który odgrywa znaczącą rolę przy ostatecznym wyborze na pewno także jest cena materiału. W przypadku granitu sprawa wygląda bardzo dobrze, gdyż za w miarę niewygórowaną cenę klient otrzymuję naprawdę dobrej jakości produkt. Jeśli chodzi o marmur to należy zaznaczyć, że cena jest nieco wyższa, aczkolwiek i tak nie są to kosmiczne ceny. Wszystko zależy od rodzaju i ilości potrzebnego kamienia.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *