Niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone wnętrze, kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Aktualne trendy aranżacyjne skupiają się nie tylko na głównym źródle światła, jakim przeważnie są lampy wiszące, ale przede wszystkim na subtelnych dodatkach.

Odpowiednio dobrana lampa kluczem do aranżacyjnego sukcesu

Salon jest miejscem, które pełni funkcję reprezentacyjną, wypoczynkową i gościnną, dlatego jego odpowiednie oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Lampy w salonie budują nastrój, dzięki któremu można osiągnąć właściwy poziom komfortu widzenia. Nowoczesne rozwiązania bazują zatem na wzornictwie, gabarytach oraz kolorystyce lamp, jak również na ich parametrach oświetleniowych i sugerowanym zastosowaniu.

Lampy stojące

Efektywną oraz efektowną dekoracją salonu są lampy stojące. Ich niekwestionowaną zaletą jest mobilność. Lampę w każdej chwili można przestawić i dopasować do nowego układu mebli. Lampy stojące służą głownie do doświetlenia konkretnych stref w salonie, np. miejsca do czytania lub oglądania telewizji. W zależności od skupienia lub rozproszenia światła, dają poczucie intymności oraz tworzą ciepły i przyjemny klimat.

Lampy wiszące

Jako główne źródło oświetlenia salonu najczęściej wybierane są lampy wiszące. Trend ten stopniowo jest wypierany przez inne rodzaje lamp, jednak nadal pozostaje obecny w projektach aranżacyjnych.

W wyborze wiszącej w salonie lampy najważniejsze jest jej dopasowanie do wielkości i kształtu pomieszczenia oraz stylu, w którym jest urządzone. Z wnętrzami minimalistycznymi dobrze korespondują lampy szklane lub metalowe, natomiast bardziej tradycyjne salony wymagają zastosowania lamp papierowych, plastikowych lub drewnianych.

Połączenie różnych rodzajów oświetlenia

Obecnie coraz częściej salon łączy się z kuchnią oraz jadalnią, dlatego jedna, umieszczona centralnie lampa sufitowa nie zapewnia optymalnego poziomu oświetlenia. Właściwe doświetlenie wymaga więc zastosowania połączenia kilku rodzajów lamp.

Głównym źródłem światła w wypoczynkowej części salonu pozostaje lampa wisząca, do której dodatkami są różnego typu lampy stojące, kinkiety oraz plafoniery. Oświetlenie części jadalnianej stanowi designerska, nowoczesna lampa, która emituje rozproszone światło o ciepłej barwie, stwarzając tym samym przyjemny klimat sprzyjający rodzinnym posiłkom. Część kuchenna, oprócz lampy wiszącej, oświetlana jest również przez ciągi lamp wbudowanych w sufit oraz taśmy LED umieszczone pod wiszącymi szafkami kuchennymi.

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *