Częste zachmurzenie, długotrwałe opady deszczu, szybko zapadający zmrok to zjawiska atmosferyczne, które ograniczają widzialność i powodują trudne warunki na drogach w okresie jesiennym. Tym samym jazda samochodem staje się mniej komfortowa i bezpieczna, a kierowca musi wykazać się wzmożoną koncentracją.
Rozsądna i ostrożna jazda zalecana jest o każdej porze roku, jednak w okresie jesiennym (podobnie jak później w zimowym) kierowca musi radzić sobie z wieloma utrudnieniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi.
Ograniczona widzialność
Jesienią ograniczenie widzialności mogą powodować takie zjawiska, jak zachmurzenie, opady, mgły. Kierowca musi być również świadomy, że coraz szybciej zapada zmrok. Rozwiązaniem problemu są oczywiście światła samochodowe, dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie ich sprawności, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości ich naprawa. Ponieważ najczęstszą awarią są niesprawne żarówki, warto mieć w samochodzie zapasowe, by w każdej chwili mieć możliwość wymiany.
Ze względu na częste opady konieczne jest również sprawdzenie stanu wycieraczek, które powinny skutecznie usuwać z powierzchni szyby zarówno krople, jak i większe strugi deszczu. Zużyte pióra sprawiają, że woda z szyby nie jest ścierana, lecz rozmazywana, co jeszcze bardzie utrudnia obserwację. Wymianę wycieraczek zaleca się przynajmniej raz w roku, jeśli jednak ich praca nie będzie efektywna, należy dokonać zmiany wcześniej. Krople deszczu i zalegające smugi wody uniemożliwiają prawidłową ocenę sytuacji na drodze, wydłużając czas reakcji.
Nie tylko mokre szyby, ale również zaparowane są dużym utrudnieniem. Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja, której mocny ciepły podmuch szybko osuszy wewnętrzną powierzchnię szyby. Jeśli samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, podobną funkcję może pełnić nawiew, przy czym pomogą również otwarte okna i zapewniony przepływ powietrza.
Niebezpieczne kałuże
Mokra nawierzchnia staje się jednolita i błyszcząca, a we wszelkich koleinach i zagłębieniach zbiera się woda. Nigdy nie wiadomo, jak głęboka jest kałuża, dlatego najlepiej ją ominąć. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas należy przejechać przez nią, ale powoli. Szybkie zapadniecie się samochodu może spowodować uszkodzenie opony, felgi lub części zawieszenia. Ponadto, wjeżdżając z dużą szybkością w głęboką kałużę, ryzykuje się zalanie wodą komory silnika, który może zgasnąć, a nawet zostać trwałe uszkodzony.
Zjawisko aquaplaningu
Aby na mokrej nawierzchni nie stracić panowania nad pojazdem, trzeba mocno trzymać kierownicę i dostosować prędkość (zwolnić) do warunków na drodze, unikając jednocześnie gwałtownego hamowania. Istotne znaczenie ma stan ogumienia, ponieważ zużyty bieżnik nie zapewnia prawidłowej przyczepności, nie nadąża z odprowadzaniem wody gromadzącej się pod kołami i wydłuża drogę hamowania. W efekcie jazda na zużytych oponach może skończyć się wodnym poślizgiem, tzw. aquaplaningiem.
Odpowiednie ciśnienie w oponach i prawidłowy stan bieżnika zmniejsza zjawisko wystąpienia aquaplaningu. Trzeba również pamiętać, że ryzyko wystąpienia zjawiska poślizgu wodnego zwiększa szybka jazda.
Źródło informacji: http://www.safter.pl/
2 Komentarze
Poruszając się samochodem w deszczu należy zachować szczególną uwagę. Mokra nawierzchnia może być zdradliwa. Warto też podczas złej pogody ubierać do samochodu szkła kontaktowe. Zapewni nam to wygodę podczas prowadzenia pojazdu. Zwykłe okulary mogą nam zaparować lub osiądą na nich krople deszczu.
Rozsądku kierowcy nic wtedy nie zastąpi, ale warto również pomyśleć o hydrofobizacji szyby, która odprowadza z niej nadmiar wody, istotnie poprawiając nam pole widzenia a przez to zwiększając nasze bezpieczeństwo.