Bez wątpienia Kraków to miasto uniwersyteckie, w którym obok uczelni państwowych funkcjonuje również kilka renomowanych wyższych szkół prywatnych. Na blisko 120 tys. studentów uczących się w krakowskich uczelniach większość z nich wybiera jednostki publiczne. Jednak nie jest prawdą, że studiowanie na uczelni państwowej to lepszy wybór. Uczelnie prywatne także mają bardzo wiele zalet, o czym przekonuje m.in. oferta Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.
Nie tylko uczelnia zdobi człowieka
Od lat pokutuje przekonanie w Polsce, że studia dzienne na uniwerku to przepustka do późniejszej kariery zawodowej oraz osiągnięcia wysokiego statusu społecznego. Na szczęście to tylko mit, a o sukcesie w dorosłym życiu zawodowym młodego człowieka decyduje nie tylko zdobyta wiedza oraz umiejętności interpersonalne, ale również aktualny rynek pracy. Oczywiście, studia publiczne mają jedną, ogromną przewagę nad uczelniami prywatnymi, a mianowicie nie trzeba za nie płacić.
Zakłamana rzeczywistość
Dzisiejszy stereotyp mówi, że uczelnie niepubliczne to przede wszystkim miejsca dla osób słabszych intelektualnie, bumelantów oraz kombinatorów, według których regularne płacenie za studia jest tożsame z otrzymaniem dyplomu ukończenia uczelni bez większego wysiłku. To, na szczęście, już przeszłość. Dzisiejsze szkoły prywatne to szybka przepustka do intratnego stanowiska zawodowego, wysokich zarobków i spektakularnej kariery, a o to chyba chodzi obecnie młodym ludziom rozpoczynającym swoją drogę akademicką. Świadczy o tym m.in. powiększająca się z roku na roku liczba osób decydujących się na studiowanie w niepublicznych jednostkach akademickich. Wystarczy przejrzeć raporty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jedna z najlepszych w Polsce
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera (WSE) to miejsce szczególne na akademickiej mapie nie tylko Krakowa, ale również całej Polski. Od 2003 roku wykształciła ona tysiące absolwentów, którzy bez problemów znaleźli swoje miejsce na polskim oraz zagranicznym rynku pracy. Uczelnia oferuje studia licencjackie (lingwistyka dla biznesu, grafika reklamowa i multimedia, skandynawistyka, psychologia), studia magisterskie (filologia angielska, psychologia w biznesie) oraz szeroki wachlarz kierunków studiów podyplomowych.
Wszystkie oferowane przez WSE kierunki studiów są co roku dostosowane pod kątem merytorycznym i praktycznym do aktualnych wymogów rynku pracy. Programy nauczania są konsultowane z ekspertami z różnych dziedzin i sektorów gospodarki. Nauka w krakowskiej uczelni to nie tylko standardowe wykłady, ćwiczenia czy też lektorat, ale również wzbogacanie wiedzy w oparciu o interaktywne metody nauczania, w postaci case study, gier strategicznych oraz symulacyjnych. WSE oferuje również bardzo bogaty program praktyk, staży i szkoleń, łącznie z wyjazdami zagranicznymi w ramach m.in. programu Erasmus. Wykładowcami krakowskiej WSE są m.in.: Jarosław Gowin (były rektor uczelni), Piotr Sztompka, Tadeusz Sławek, Aleksander Hall, Ryszard Legutko, Paweł Dembiński, Jarosław Górniak, Zdzisław Najder, Jerzy Kranz, Czesław Porębski, Paweł Biedziak, Jarosław Flis.