Nowoczesne urządzenia sterowane numerycznie stanowią podstawę efektywnie funkcjonujących zakładów i firm produkcyjnych. Jednak z racji wysoce specjalistycznego charakteru tych urządzeń, do ich obsługi wymagane są odpowiednie kwalifikacje. To właśnie w zakresie obowiązków operatora maszyn sterowanych numerycznie leży umiejętne obsługa tych maszyn. Zawód ten jest jednym z najbardziej cenionych, w którym jednocześnie wciąż brakuje specjalistów. Nie zaskakuje zatem rosnące zainteresowanie profesjonalnymi szkoleniami z zakresu programowania CNC.

Profesjonalny operator maszyn sterowanych numerycznie powinien posiadać szczegółową wiedzę z zakresu technologii obróbki skrawaniem, programowania urządzeń i maszyn oraz umiejętność wykonywania rysunków technicznych. Jest to osoba, która w swojej pracy bierze odpowiedzialność za prawidłową obsługę specjalistycznych maszyn i urządzeń CNC, dedykowanych obrabianiu tworzyw sztucznych i metali. Operator musi potrafić samodzielnie dobrać odpowiednie tworzywa i materiały oraz narzędzia, które wykorzysta do ich odpowiedniej obróbki. Ponosi on również odpowiednia za stan maszyn na których pracuje, w tym za ich czyszczenie, serwis i konserwacje.

Do wykonywania zawodu operatora maszyn sterowanych numerycznie niezbędne są odpowiednie kwalifikacje i wiedza, pozwalające w sposób prawidłowy wykorzystać możliwości maszyn, zarówno tych tradycyjnych, jak i tych skomplikowanych, sterowanych elektronicznie, które wymagają wysoce specjalistycznych umiejętności w kwestii ich obsługi. Zdobycie takiej wiedzy i umiejętności wymaga ukończenia adekwatnego szkolenia, na którym kursant otrzymuje zarówno teoretyczne informacje, jak i praktyczne wskazówki dotyczące obsługi tychże maszyn.

Szkolenia CNC są kierowane do osób, które ukończyły 18 lat, a ich stan fizyczny i psychiczny pozwala na pracę na stanowisku operatora maszyn sterowanych numerycznie. Są one dedykowane nie tylko dla osób po studiach kierunkowych, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, ale również dla tych pracujących już w zawodzie.

Należy podkreślić, iż ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na temat nowoczesnych technologii wykorzystywanych w obrabianiu oraz nowych funkcjonalności, w ciągle udoskonalanych maszynach numerycznych, jest konieczne w tym zawodzie. Dlatego też, odbycie profesjonalnego szkolenia jest niezbędne, aby wciąż powiększać swoje kompetencje zawodowe. Po jego ukończeniu kursant otrzymuje certyfikat potwierdzający nowo nabyte kwalifikacje.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.szkolenia.innpuls.pl/oferta/szkolenia-techniczne-/

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *