Drzwi naszego mieszkania wychodzą bezpośrednio na klatkę schodową, gdzie panują przeciągi, a temperatura jest zazwyczaj niższa niż w mieszkaniu. Słychać odgłosy stąpających po schodach, rozmawiających sąsiadów i biegających dzieci. Ważne jest, aby wybrać takie drzwi, które skutecznie zapobiegną zarówno hałasowi, jak i przedostawaniu się zapachów.
- Zanim powiemy o drugorzędowych kwestiach dotyczących drzwi, pamiętajmy, że ich podstawową funkcją powinno być ochronienie nas przez „nieproszonymi gośćmi” i zapewnienie bezpieczeństwa. Drzwi powinny stanowić trudną barierę dla potencjalnego włamywacza – muszą być solidne i dobrze skonstruowane, koniecznie posiadające zamki antywłamaniowe. Zwróćmy uwagę na klasę drzwi, mogą być one standardowe, o podwyższonej wytrzymałości oraz antywłamaniowe.
- Mieszkając w mieszkaniu w bloku, w którym jest monitoring możemy wybrać niższy standard drzwi, ale polecamy szczególnie te trzeciej i czwartej klasy. Zwróćcie uwagę na to, aby wasze drzwi były certyfikowane czyli podane odpowiednim badaniom. Powszechne są bowiem praktyki, w których niektóre firmy oferują drzwi antywłamaniowe, które w rzeczywistości nimi nie są.
- Ważna jest oczywiście szczelność drzwi. Ta oznaczona jest klasami i symbolami, które wyglądają następująco: A1, A2, A3 i A4. Im wyższa cyfra przy literze „A” tym szczelność i nieprzepuszczalność jest lepsza. Izolacja akustyczna z kolei określana jest w decybelach i informuje nas tym, jaki hałas przedostanie się przez drzwi. Nie wszyscy producenci tę wysokość podają, dlatego przy zakupie drzwi warto zapytać.
- Na koniec pamiętajmy o tym, aby dokładnie rozważyć, które drzwi będą najbardziej praktyczne: lewe czy prawe. Nie jest to wbrew pozorom kwestia błaha i mało istotna, ponieważ od niej zależy funkcjonalność naszej przestrzeni w przedpokoju lub korytarzu. Jeśli idzie o ilość skrzydeł, to w przypadku mieszkania o średnim metrażu wybierzmy te jednoskrzydłowe. Dwuskrzydłowe sprawdzają się raczej na klatce schodowej.
Artykuł powstał przy współpracy: