Karty dostępu co to jest?

Karty dostępu co to jest?

Karty dostępu są integralną częścią systemu kontroli, który zrewolucjonizował pojęcie zapewnienia bezpieczeństwa i nadzoru. Na czym polega fenomen kart dostępu? Czy mogą zastąpić tradycyjne zamki i klucze? W jaki sposób działają? Czy są skuteczne i bezpieczne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest karta dostępu?

Karta dostępu to odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na skuteczne, ekonomiczne i nowoczesne zabezpieczenie miejsc i danych. Lekka, poręczna, coraz powszechniej używana plastikowa karta ze wbudowanymi mikroczipami, może przechowywać i przetwarzać duże ilości różnorodnych danych. Obecnie najczęściej spotykanymi kartami dostępu są karty magnetyczne, zbliżeniowe i RFID. Zazwyczaj są opatrzone konkretnym numerem identyfikacyjnym przypisanym danemu użytkownikowi. Poza danymi osobowymi (imię, nazwisko itd.) każda karta posiada zaprogramowane informacje dostępowe, które jednoznacznie wskazują na konkretne uprawnienia danego użytkownika.

W czym karta dostępu przewyższa tradycyjne klucze? Umożliwia zdjęcie elektronicznej blokady do wszystkich udostępnionych nam przestrzeni. W tradycyjnym systemie zabezpieczeń mogłoby to równać się z koniecznością noszenia przy sobie całego pęku kluczy bądź trudnej do zapamiętania listy różnorodnych kombinacji haseł dostępowych. Karta dostępu, poza oczywistą funkcjonalnością jest też zdecydowanie bezpieczniejszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Zgubioną kartę można bardzo szybko dezaktywować, bez konieczności wymiany zamków w obawie przed próbą włamania.

Nadrzędną zaletą systemu bazującego na kartach dostępu jest kontrola. Każdorazowe odblokowanie zabezpieczeń przy użyciu karty, czy też nawet próba otwarcia zarejestrowana przez czytnik zostają zapisane, a dane z każdego takiego zdarzenia są archiwizowane i udostępnianie w szczegółowych raportach. Posiadanie takich baz danych to nieocenione źródło informacji, chociażby na temat ewidencji czasu pracy i częstotliwości poruszania się pracowników po danym obiekcie.

Na czym polega kontrola dostępu?

Uniemożliwienie wejścia niepowołanych osób i usprawnienie dostępu osób upoważnionych – tak można podsumować idee kontroli dostępu. Pierwszym krokiem w kontroli dostępu jest tzw. autentykacja, czyli uwierzytelnianie, a następnie autoryzacja = upoważnianie. Można powiedzieć, iż jest to system pełniący funkcję ochroniarza i odźwiernego. W pierwszym kroku znajdujący się w określonej odległości od czytnika użytkownik, prezentuje kartę dostępu, dokonując ew. dodatkowej weryfikacji np. poprzez wpisanie kodu PIN, umożliwienie zeskanowania linii papilarnych czy twarzy. Następnie czytnik skanuje zaprogramowane na karcie dane i przekazuje je do panelu kontrolnego, który analizując prezentowane i posiadane informacje, decyduje o otwarciu elektronicznych zamków, blokad, bramek.

W systemie kontroli dostępu niezwykle ważne jest właściwe dopasowanie oprogramowania do konkretnych potrzeb firmy i oczekiwań użytkowników. Projektując i wdrażając idealny system, należy uwzględnić m.in. wielkość danego przedsiębiorstwa, ilość użytkowników, częstotliwość otwierania elektronicznych zamków, konieczność wprowadzenia wielostopniowej weryfikacji, ryzyko wystąpienia zagrożenia pożarem itp. Niezbędna jest także inwestycja w doskonałej jakości sprzęt renomowanych producentów. Mamy tu na myśli nie tylko niemożliwe do podrobienia, wytrzymałe i zarazem lekkie i poręczne karty, ale też bezawaryjne czytniki kart z funkcjonalnym, intuicyjnym i dostosowanym do miejsca i charakteru obiektu panelem kontrolnym. Niemniej ważne są także solidne i trwałe elektroniczne zamki, szlabany, tripody itp. fizyczne bariery uniemożliwiające przedostanie się do zabezpieczanego pomieszczenia czy zasobów. Rodzaj fizycznej bramy, jak i jej konkretne parametry warto dobrać przy współpracy z doświadczonym specjalistą, który doradzi, chociażby w przypadku szlabanów parkingowych ich konkretną długość, czas unoszenie i opadania, przepustowość itp. wartości wpływające na efektywność, bezpieczeństwo i komfort codziennego użytkowania systemu.

Czy można kartę dostępu wgrać na telefon?

Posiadanie jednej karty dostępu zamiast całego pęku kluczy to dla wielu niewyobrażalny wręcz postęp technologiczny, a jakby tak pójść o krok dalej i do otwierać wszelkie zabezpieczeń używać własnego telefonu? Nie musielibyśmy przejmować się potencjalnym zgubieniem czy zniszczeniem karty, czy też zwykłym jej zapomnieniem. Większość z nas telefon nosi zawsze przy sobie, więc i wszelkie dostępy byłyby zawsze pod ręką. Dlatego z pewnością ucieszy Was fakt, iż takie rozwiązania są już możliwe!

Przeniesienie karty dostępu na telefon wymaga użycia technologii NFC (Near Field Communication) umożliwiającej bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Konieczne jest także posiadanie dedykowanego oprogramowania bądź udostępnionej przez producenta karty specjalnej aplikacji.

Wgrywanie zapisanych na karcie dostępów na telefon nie jest jednak aż tak proste, gdyż większość kart zbliżeniowych i RFID posiada szereg dodatkowych zabezpieczeń chroniących przed ich skopiowaniem. Warto również pamiętać, iż samo przeniesienie karty na telefon to jeszcze nie wszystko, Konieczne jest sprawdzenie, czy pozostałe urządzenia wchodzące w skład złożonego systemu kontroli dostępu, w tym przede wszystkim czytniki kart są przystosowane do odczytu danych przeniesionych z karty na telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *