Paluch koślawy

Paluch koślawy

Często nazywany jest haluksem. Objawia się w postaci guzka lub zgrubienia w po przyśrodkowej stronie podstawy palucha. Początkowo zmiany są bezbolesne. Jednak z upływem czasu, deformacja się pogłębia i pojawia się ból. Towarzyszy temu pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i ucieplenie bocznej strony stawu śródstopno-palcowego. Paluch koślawy, schorzenie, które dotyka w większym stopniu kobiety. Jakie są zatem jego przyczyny, zmiany, które temu towarzyszą i leczenie?

 

Co najczęściej stoi za przyczyną pojawienia się palucha koślawego?

Paluch koślawy jak już wspomnieliśmy, częściej objawia się u kobiet, natomiast istnieją też inne czynniki, które wpływają na pojawienie się tego schorzenia. Należą do nich:

noszenie niewłaściwego obuwia,

– predyspozycje genetyczne,

– płaskostopie,

–  choroby reumatyczne,

– wrodzone deformacje i nieprawidłowości anatomiczne stóp

Znamy już przyczyny palucha koślawego. Na wstępie opisaliśmy także objawy palucha koślawego, teraz warto byłoby przedstawić zmiany jakie zachodzą w wyniku pojawienia się haluksa.

 

Zamiany jakie występują w momencie pojawienia się palucha koślawego:

– poszerzenie przedniej części stopy

– pojawienie się płaskostopia poprzecznego oraz towarzyszących deformacji palców,

– dochodzi do zmian w stawach kolanowych i w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa,

– może zmienić się sposób chodzenia

W momencie pojawienia się objawów palucha koślawego i zaobserwowania pewnych zmian z nim związanych, należy niezwłocznie udać się do lekarza, w celu podjęcia leczenia w tym kierunku.

 

Leczenie palucha koślawego

Nieleczony paluch koślawy prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu stopy, a także kolan i kręgosłupa. Dlatego warto zadbać o jego leczenie. W tym celu stosowany jest odpowiedni zabieg, którego technika zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych struktur stopy. Obejmował on będzie rekonstrukcję oraz odtworzenie prawidłowego napięcia tkanek wokół pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Zabieg może być wykonywany na tkankach miękkich (mięśniach i więzadłach), a także na tkankach kostnych w obrębie kości śródstopia. Wykonuje się go w znieczuleniu odcinkowym. Po nim stosuje się odpowiednie obuwie odciążające przodostopie. Po zabiegu chory wraca do sprawności zwykle w ciągu kilku tygodni.

Paluch koślawy jest schorzeniem dotykającym wiele kobiet. Należy we właściwy sposób zadbać o niego, podejmując stosowne leczenie. Dzięki temu unikniemy wszelkich nieprawidłowości, które mogą wystąpić w przyszłości w naszym układzie kostnym.

Jeden komentarz
  1. Dobrze wiedzieć trochę więcej na temat uciążliwego haluksa. Z tego co zauważyłam to wielu osobom zależy na estetyce ciała, ale mają wiele obaw przed poddaniem się wszelkim zabiegom. Dotyczy to szczególnie nóg, czy stóp, bo jest obawa o unieruchomienie danej osoby. Jednak jak wynika z artykułu, nie wygląda to tak źle i po niedługim czasie wracamy do pełnej formy. Warto zadbać dobrze o wszelkie deformacje, żeby później mieć z tym spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *