Inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie stanowi niezwykle popularny sposób na to, by nasze oszczędności nie marnowały się na lokacie, a pracowały na siebie i osiągały optymalny, większy od inflacji wynik finansowy. W chaosie informacyjnym musimy jednak wyodrębnić te informacje, które zwiększają potencjał naszych decyzji inwestycyjnych. Czym sugerować się podczas inwestycji w akcje spółek notowanych na światowych giełdach?

Dane fundamentalne

Zacznijmy od najistotniejszego elementu analizy fundamentalnej, jakim są cykliczne publikacje oficjalnych danych gospodarczych. To punkt zwrotny, który w zależności od wagi publikowanych danych może całkowicie odwrócić bieg ceny bez względu na wskaźniki analizy technicznej.

Czego dotyczą dane fundamentalne? Przede wszystkim informacji o stanie gospodarki. Wartość PKB, wzrost lub spadek stopy bezrobocia, produkcja, a także oczekiwane przez wszystkich dane o stopach procentowych. Dane prezentowane są raz w tygodniu, miesiącu lub raz na kwartał i w dużym stopniu wpływają na to, jak akcje konkretnej spółki zareagują. Oczywiście publikacja danych nie zawsze jest niespodziewaną sensacją. W przypadku najistotniejszych wydarzeń, jak znane wszystkim amerykańskie NFP eksperci już na kilka dni przed prognozują przyszły wynik. Gdy jest on zgodny z sentymentem, reakcja rynku nie będzie aż tak gwałtowna, jak w przypadku oficjalnych danych całkowicie różniących się od tego, co było przewidywane. Dane fundamentalne to dla nas najistotniejszy z punktu widzenia inwestycji giełdowych element, który każdego dnia oddziałuje na nasze inwestycje. Istotne jest więc, by na bieżąco śledzić kalendarz ekonomiczny i mieć świadomość, co czeka nas danego dnia.

Prognozy ekspertów rynkowych

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, inwestując w akcje spółek notowanych na całym świecie? Dobrym pomysłem jest inspirować się prognozami i ekspertyzami rynkowych specjalistów. Słowo „inspiracja” nie jest tutaj przypadkowe. W żadnym wypadku nie powinniśmy traktować tego typu publikacji jako pewnych informacji rynkowych i rekomendacji, którymi bez refleksji możemy się posługiwać przy własnych inwestycjach.

Nie oznacza jednak, że należy je zupełnie ignorować. Analityk może zwrócić uwagę na kwestie, o których nie wiedzieliśmy. Analitycy ze względu na swoją profesję mają także dostęp do dodatkowych informacji, a także zajmują się analizą przez cały dzień. To może przynieść nam dodatkową perspektywę, która być może zwiększy naszą skuteczność, a na pewno umożliwi uzyskanie nowej świadomości. 

Social trading

Czym jest social trading? To innowacyjna forma inwestycji, w której sami nie podejmujemy stricte inwestycyjnych decyzji na temat lokowania kapitału w konkretne akcje, a raczej naśladujemy decyzje inwestycyjne innych osób na rynku. To świetny sposób na możliwość osiągania satysfakcjonujących zysków bez wiedzy i doświadczenia z zakresu inwestowania na giełdzie. 

Do naszych obowiązków należy jedynie wybór konkretnego tradera, którego transakcje będziemy kopiować. Wybór ten jest dość istotny, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji powinniśmy dokładnie przeanalizować jego historię transakcji i prowizję, jakiej oczekuje w zamian za możliwość kopiowania swoich inwestycji. Sprawdź na stronie, jaka forma inwestycji giełdowej będzie najwygodniejsza i sam zadecyduj, w jakim stopniu podczas realizowania swoich własnych transakcji giełdowych chcesz polegać na opinii innych, a w jakim sugerować się własnym doświadczeniem i wiedzą.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *