Samodzielna wycena obrazu to spore wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat dzieł sztuki. Z tego powodu częstym rozwiązaniem, na które decydują się osoby, które chcą go wycenić i sprzedać, jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy obrazów. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, ile kosztuje wycena obrazu i co ma wpływ na jego wartość. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Kto zajmuje się wyceną obrazów?

Wyceną dzieł malarskich zajmuje się wyspecjalizowany w tym rzeczoznawca obrazów. Zwykle pracuje on w antykwariatach, sklepach z antykami i domach aukcyjnych. Coraz częściej eksperci oferują usługi wyceny obrazów online. Umożliwiają one wygodne i szybkie zdobycie informacji na temat obrazu oraz jego szacunkowej wartości.

Ile kosztuje wycena obrazu

Koszt wyceny obrazu online może się różnić w zależności od stopnia złożoności danej analizy oraz liczby dzieł, które chcemy wycenić. W przypadku wyceny pisemnej, którą wykonuje biegły sądowy, może to być koszt kilkuset złotych. Jeśli jednak zajmuje się tym ekspert niebędący biegłym, koszt wyceny obrazu będzie stosunkowo niższy. To, ile kosztuje wycena obrazów, można sprawdzić na portalach internetowych oferujących takie usługi. Często można znaleźć na nich cennik, w którym przedstawiono poszczególne pakiety wycen.

Co wpływa na wartość obrazu?

Jednym z głównych czynników mających wpływ na wartość obrazu jest autor dzieła. Im jest on bardziej znany i ceniony, tym wyższa będzie wartość malowidła. Istotne znaczenie ma w tym przypadku miejsce, w którym widnieje podpis artysty. Jeśli jest ono widoczne z przodu, na płótnie – obraz może uzyskać dużą cenę. Dzieła z podpisem umieszczonym na odwrocie lub całkowicie pozbawione podpisu często mają o wiele niższą wartość.

Kolejna decydująca cecha to autentyczność. Jeśli mamy do czynienia z potencjalnym dziełem znanego malarza, należy potwierdzić jego oryginalność. Jeśli okaże się, że jest to falsyfikat lub kopia, nie możemy dokonywać jego wyceny ani sprzedaży.

Wpływ na wartość obrazów ma również jego pochodzenie, czyli informacje o historii dzieła i jego poprzednich właścicielach. Jeśli poprzednie losy obrazu były interesujące i nietypowe, możemy spodziewać się, że będzie on cenniejszy.

Czynnikiem decydującym o wysokiej wartości malarskiego dzieła sztuki jest także czas jego powstania. W tym kontekście mowa o tym, w jakim okresie swojego życia artysta wykonał dany obraz. Jeśli mamy do czynienia z dziełem powstałym u szczytu jego kariery, możemy spodziewać się, że jego wartość będzie dużo wyższa niż w przypadku, gdyby stworzono go w czasach nauki malarza lub pod koniec jego życia.

Warto pamiętać, że o wartości obrazu decyduje jego tematyka. Można ją rozpatrywać w kontekście bardzo ogólnych założeń lub pod względem dzieł danego artysty. W ogólnym ujęciu wśród koneserów malarskich dzieł sztuki zauważyć można pewne tendencje wykazujące większe zainteresowanie obrazami o neutralnej tematyce, np. pejzażami niż portretami. Nieco inne podejście można zauważyć, rozpatrując wartość dzieła konkretnego autora. Najbardziej cenione są bowiem prace specyficzne dla danego malarza, o typowej dla niego tematyce.

Wpływ na wartość obrazu będzie również mieć aktualna moda i trendy na rynku dzieł sztuki. W momencie wyceny popularnością może cieszyć się konkretny artysta. Wtedy możemy spodziewać się, że ceny jego obrazów znacznie wzrosną. Modzie może ulec również styl malarski, co bezpośrednio przełoży się na wartość dzieł stworzonych w aktualnie poszukiwanym nurcie.

Co wpływa na wartość obrazu

Podczas wyceny obrazu pod uwagę bierze się również rozmiar obrazu, stan jego zachowania i technikę wykonania. Gdy mówimy o rozmiarze – w teorii, im będzie on większy, tym większa będzie jego cena. Nie zawsze jednak działo malarskie o sporych wymiarach jest łatwe w sprzedaży i atrakcyjne dla koneserów sztuki. Obraz w bardzo dużym formacie może nie osiągnąć wystarczającego zainteresowania ze strony kupujących z prozaicznego powodu, jakim jest brak miejsca we wnętrzu domu na jego wyeksponowanie.

Stan zachowania obrazu ma bardzo duże znaczenie przy jego wycenie. Analizie poddawany jest każdy ubytek, który może wpłynąć na jego wartość. Oczywiście aspekt tej cechy fizycznej spotyka się zwykle z pewnym marginesem tolerancji w przypadku wyceny dzieła, które ma kilka czy kilkanaście lat.

Jeśli chodzi o technikę wykonania dzieła malarskiego, zazwyczaj najwyższą wartość osiągają obrazy namalowane farbą olejną. Powodem jest ich trwałość i szlachetność. Prace stworzone w akwareli czy pasteli mają zwykle niższe ceny ze względu na ich podatność na zniszczenia. Rzeczoznawca podczas wyceny obrazu zwraca również uwagę na podłoże malarskie, którego jakość może zwiększyć wartość dzieła. Przykładowo obraz na mahoniowej desce może osiągnąć nieco większą cenę od pracy wykonanej na sklejce.

Podczas wyceny dzieła warto oprzeć się na specjalistycznej i eksperckiej wiedzy rzeczoznawcy obrazów dostępnej np. na portalu https://valuepedia.co/pl. Wyceny obrazów online sprawiają, że jest to proces szybki i wygodny. Dzięki temu możemy uzyskać wiarygodną informację na temat wartości posiadanego dzieła sztuki.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *