Stolica Polski idąc za światową moda na ekologię, postanowiła wprowadzić do swojego miasta system wypożyczalni rowerowych . Takie rozwiązanie ma między innymi promować zdrowy tryb życia, ale nie tylko. Zastąpienie prywatnych samochodów rowerami, dodatkowo wspomoże odkorkowanie miasta, co jak wiadomo spowodowane jest ogromnym problemem spowodowanym ogromnym wzrostem samochodów w mieście.

Wypożyczalnie rowerów w Warszawie to rozbudowany system składający się z 57 stacji i udostępniający bazę ponad 1000 dobrze przygotowanych do jazdy pojazdów. Plany projektu zakładają jej zwiększenie do liczby 2100. Pomysł spotkał się z ogromną aprobatą mieszkańców, zdaniem których dostanie się do centrum rowerem przebiegnie znacznie sprawniej i szybciej. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczne są dobre warunki pogodowe.

Od ludzi, których interesuje tego typu wynajem rowerów wymaga się jedynie internetowej rejestracji. Aktywacja nowego użytkownika kosztuje 10zł. Przykładowy koszt jednej godziny jazdy rowerem na Bemowie to 1zł. Dwie godziny to z kolei koszt 3zł. Wszystkie płatności są oczywiście przeprowadzane drogą elektroniczną. Dostawca firmy zapewnia codzienne badania sprzętu i naprawę wszelkich usterek. Miasto dąży także do umożliwienia płatności drogą SMS-ową, co stanowczo by ułatwiło korzystanie z rowerów.

Warszawa jednak nie była pierwszym polskim miastem, które się zdecydowało na wprowadzenie systemu wypożyczalni rowerów. Pierwszy był Kraków, gdzie aktualnie działa 16 stacji oferujących 100 pojazdów. Nie jest to dużo, ale docelowe plany zakładają 150 stacji i 1500 rowerów. Jak więc widać zainteresowanie tego typu transportem jest ogromne. Nic więc dziwnego, że władze kolejnych miast decydują się przeznaczyć fundusze na tego typu inwestycje.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *