Narciarstwo mimo iż jest przepięknym sportem, stanowi nie lada wyzwanie dla naszego zdrowia. Z sezonu na sezon właściciele stoków donoszą o nowych wypadkach jakie się przytrafiły narciarzom. Głównym celem takich apeli jest przede wszystkim zaszczepienie w nas dbałości o nasze zdrowie chociażby poprzez ubieranie kasków i ochraniaczy. Nie każdy jednak o tym pamięta co często skutkuje licznymi kontuzjami, które niekiedy mogą nas wykluczyć z dalszego białego szaleństwa na resztę naszego życia.

Jak każdy wie narty są przymocowane do naszych nóg za pomocą specjalnych zaczepów, które posiadają system pozwalający na automatyczne wypięcie w przypadku ewentualnego wypadku. Nie zawsze jednak zdąży on w porę zadziałać co skutkuje powstaniem jednej z najczęstszych narciarskich kontuzji – skręcenie kolana, bądź nawet złamania nogi. Pamiętajmy, że podczas jazdy nasze kolana są bardzo obciążone, dlatego też warto korzystać ze specjalnych opasek, które pomogą utrzymać nasze kolano w prawidłowej pozycji.

Kolejna popularna kontuzja wiąże się faktem, że podczas upadku najczęściej się ratujmy rękami. Jednakże mocny upadek na wyciągniętą rękę często może się skończyć pęknięciem, a nawet złamaniem kości nadgarstka. Także w tym przypadku usztywnienie go poprzez użycie specjalnej opaski często może temu zapobiec.

Narty często wiążą się także z uszkodzeniami naszych głów, a więc krwiaki, wstrząśnienia. Jednak bardzo często dzieje się tak na własne życzenie narciarzy, którzy lekceważą obowiązek noszenia kasków. Pomimo tłumaczenia, że ograniczają im one pole widzenia i ruchy, zderzenie z ziemią bez niego może przynieść znacznie poważniejsze skutki niż z nim. Dzisiejsze modele są nie tyle bardzo wygodne, co także estetyczne.

Kolejnym ważnym elementem naszego ciała, z którym nie ma żartów jest kręgosłup. Często w przypadku upadku bagatelizujemy niewielki ból karku, co jednak często może być powodem jakiegoś poważniejszego urazu, który w przyszłości może się nasilić. Dlatego po każdym wypadku powinniśmy zostać niezwłocznie zbadani przez specjalistę. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i nie ważne czy na naszym polskim stoku czy w Austrii wszędzie może być niebezpiecznie, dlatego nośmy kaski i odpowiednio dopasowane kombinezony ochronne.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *