Pomimo kończącego się sezonu zima nie chce dać za wygraną. Temperatury rosną, jednak i tak śnieg potrafi nas jeszcze zaskoczyć. Dlatego też wielu ludzi wciąż szusuje gdzieś w górach czy to polskich czy zagranicznych. Sytuacja zachęca również nowych amatorów białego szaleństwa do zakupu sprzętu i nauki jazdy. Na samym początku nie ma oczywiście potrzeby wyboru sprzętu z najwyższej półki. Czego więc będziemy potrzebować?
Podstawowym elementem ekwipunku każdego narciarza są oczywiście narty. Ich rodzaj i długość dobiera się przede wszystkim do naszego wzrostu, ale także do umiejętności. Wyczynowe carvingi zalecane są dla bardziej zaawansowanych „graczy”. Na samym początku warto zakupić sprzęt, na którym przede wszystkim nauczymy się jeździć, a akrobacje zostawmy na później.
Następnie przychodzi czas na pozostałe elementy ekwipunku. Przede wszystkim kask. Niestety, ale mało ludzi zdaje sobie sprawę jaki jest on ważny. Znanych jest coraz więcej wypadków, których uczestnicy nawet giną, a wszystko dlatego, że brak im było odpowiedniego zabezpieczenia. Pamiętajmy, że śnieg, po którym jeździmy jest ubity i twardy, więc zderzenie z nim z dużą prędkością może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki.
Mając narty i kask, przychodzi czas na kijki narciarskie. Pierwsze pytanie, czy rzeczywiście są one niezbędne? Coraz częściej można spotkać na stokach ludzi jeżdżących na nartach bez ich pomocy. Wielu ludzi, którzy z początku ich używała, zdecydowała się na jazdę bez nich, chwaląc sobie przede wszystkim większą swobodę ruchu. Nie zapominajmy jednak, że my dopiero rozpoczynamy naukę. Warto więc zaopatrzyć się także w kijki, dzięki których znacznie łatwiej będzie nam utrzymać równowagę oraz podnieść się po ewentualnym upadku.
Pozostaje jeszcze odpowiedni ubiór. Na początku oczywiście wystarczą ciepłe getr, sweter i bluzka. Jednak, jeśli zauważymy, że narciarstwo naprawdę nas wciągnęło, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt. Jest on cienki, więc nie będzie krępować naszych ruchów, a mimo to świetnie zatrzyma ciepło naszego ciała. Posiadający również warstwę miękkiej gąbki, która uchroni nasze ciało przed urazem podczas upadku.
W ramach podsumowania przypomnę, iż przede wszystkim należy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Zakupmy kask, który uchroni naszą głowę oraz kijki, dzięki którym odzyskamy straconą równowagę zanim upadniemy. Pozostaje jeszcze wybrać odpowiednie miejsce do nauki. Nie muszą być od razu oblegane stoki narciarskie w Szwajcarii czy Austrii. Na początek w zupełności wystarczą niewielkie polskie ośrodki i dopiero po nabraniu pewnej wprawy, wyruszmy na podbój białego świata.