Edukacja

Plastyka w przedszkolu

Zajęcia plastyczne prowadzone w przedszkolach i szkołach mają na celu pobudzenie wyobraźni małych malarzy i wrażliwości na otoczenie, a tym samym kształtowanie w nich zmysłu estetycznego oraz zdolności twórczego działania.

Aby dziecko mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach artystycznych musi posiadać niezbędne artykuły plastyczne od kredek i wycinanek aż do farby plakatowe i plastelinę włącznie. Zwykle przedszkole, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, podaje do wiadomości rodziców szczegółową listę przyborów szkolnych i podręczników wymaganych dla danego rocznika, co zdecydowanie ułatwia zakup szkolnej wyprawki. Na pewno nie może w niej zabraknąć kolorowych kredek, flamastrów i długopisów, za pomocą których powstawać będą pierwsze rysunki przedszkolaka. Oprócz tego trzeba zakupić dziecku komplet bloków- techniczny, rysunkowy i  kolorowy, farby dla dzieci wraz z zestawem pędzli oraz nożyczki, gumkę do mazania i klej. Oczywiście w trakcie roku szkolnego nauczyciele plastyki proszą o przynoszenie na zajęcia muliny, kawałku płótna, guzików, czy kolorowej bibuły, a to wszystko po to, aby plastyka była jeszcze ciekawsza, a przez to rozwijała dziecięce talenty.

Tak wyposażony przedszkolach może brać czynny udział w zajęciach plastycznych, których program zazwyczaj obejmuje prace przestrzenne polegające na lepieniu postaci z plasteliny, czy wycinaniu elementów z papieru, jak również techniki płaskie (malowanie, rysowanie, wydzieranki).

Jeśli chodzi o tematykę zajęć artystycznych w przedszkolach to zwykle jest dobierana do pory roku, aby zmuszać dziecko do obserwacji otoczenia i uczyć je wrażliwości na piękno przyrody. Co więcej, efekty powstałych prac- stosowane barwy, wykończenie poszczególnych elementów, a nawet sposób prowadzenia linii- pozwalają lepiej poznać osobowość przedszkola.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *