Każdy poszukujący pracy powinien przygotować sobie profesjonalnie napisane curriculum vitae, które jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym składanym u potencjalnego pracodawcy. To właśnie jego treść i zewnętrzny wygląd mogą przesądzić o sukcesie w procesie rekrutacji albo przynajmniej skłonić pracodawcę do złożenia zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Istnieje kilka podstawowych zasad w redagowaniu CV, których należy przestrzegać sporządzając ten dokument. Po pierwsze przyjęło się, że życiorys wręczamy w formie drukowanej (odręczny jest jedynie podpis na dole dokumentu) na białej kartce papieru, przy zachowaniu jednolitej czcionki i stylu. Dobrze byłoby gdyby informacje o osobie zmieściły się maksymalnie na dwóch kartach formatu A4. Jeśli chodzi o treść to CV piszemy językiem zrozumiałym i zwięzłym, unikając rozbudowanych opisów i złożonych zdań, wypunktowując najważniejsze informacje o swojej osobie. Oczywiście jakiekolwiek błędy ortograficzne i stylistyczne są niedopuszczalne.

Internet przychodzi z pomocą wszystkim, którzy zastanawiają się jak napisać CV, aby zainteresować przyszłego pracodawcę i przekonać go, że dana osoba jest odpowiednim kandydatem na konkretne stanowisko. W sieci można bowiem znaleźć gotowe wzory CV dla osób aplikujących na rozmaite stanowiska, w wielu branżach i dziedzinach gospodarki. Bo trzeba pamiętać, że zarówno list motywacyjny, jak i życiorys warto modyfikować w zależności od stanowiska, o które się ubiegamy. Oczywiście zawsze zamieszczamy w nim dane osobowe, zdobyte wykształcenie i przebieg doświadczenia zawodowego w kolejności achronologicznej (począwszy od wydarzeń najnowszych), ale kładziemy nacisk na informacje, które w pełni odpowiadają ofercie pracy.

Profesjonalne i rzeczowe curriculum vitae stanowi formę wizytówki i swoistej reklamy kandydata w procesie rekrutacji pracowniczej. Warto więc umiejętnie wypromować swoją osobę pod kątem konkretnej oferty, aby pracodawca zainteresował się naszą kandydaturą i pozwolił nad podjąć wymarzone zatrudnienie.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *