Dla małego dziecka kąpiel z reguły jest dużą przyjemnością, a i dla rodziców nie musi oznaczać sytuacji stresowej. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasad, które wyeliminują tak często spotykane przy kąpieli niemowlaka problemy.

Niejeden poradnik dla mam zawiera informacje i wskazówki dotyczące prawidłowej kąpieli małego dziecka. Nieustannie podkreślanie prawidłowej techniki kąpania sprawia, że wiele osób podchodzi do tego ze stresem, co z kolei sprawia, że czynność ta nie jest przyjemna ani dla dziecko, ani dla rodzica. A w rzeczywistości małe dziecko lubi przyjemną kąpiel w ciepłej wodzie.

Mimo początkowych obaw, bardzo szybko nabywa się wprawy, co sprawia, że noworodek traktuje kąpiel jak przyjemność. Początkowa niepewność i wątpliwości mijają już po pierwszej kąpieli, przy czym należy jedynie uważać, aby nadmiernie nie zamoczyć pępuszka, zanim ostatecznie się nie wygoi. Skóra dziecka powinna przyzwyczajać się do wody, z którą przecież w późniejszym okresie będzie również miało kontakt. W przypadku, gdy dziecko ma problemy ze skórą, wówczas zdarza się, że kąpiel odbywa się w wodzie przegotowanej.

Mimo że kąpiel jest dla dziecka przyjemnością, nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ woda może nadmiernie wysuszyć skórę, którą niemowlaki mają jeszcze dość wrażliwą. Kąpiel to przede wszystkim mycie dziecka, więc tyle powinna trwać. Nie ma konieczności kąpania dziecka codziennie, zawsze można delikatnie umyć je namoczonym ręcznikiem, zwracają szczególną uwagę na miejsca narażone na pocenie.

Kąpiel dla dziecka to zabawa, a dotyk ciepłej wody może być ogromną przyjemnością. Aby jednak nie odbierać dziecku tej frajdy koniecznie trzeba podejść do tej czynności ze spokojem, pamiętając, że rutyna przychodzi bardzo szybko.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *