Zdobycie tytułu adwokata, sędziego czy notariusza wymaga wiele pracy, wysiłku, cierpliwości oraz samozaparcia. Droga do objęcia jednego z zawodów prawniczych jest długa i trwa co najmniej 8 lat. Same studia prawnicze nie wystarczą. Dodatkowo niezbędne jest odbycie kilkuletnich praktyk przez absolwenta wyższej uczelni, zwanych aplikacją.

Cele i założenia aplikacji

Aplikacja ma na celu przygotować absolwenta studiów prawniczych do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyki odbywają się w określonym przez szczegółowe przepisy miejscu i czasie.

Celem aplikacji jest należyte przygotowanie aplikanta do samodzielnego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu. W czasie trwania praktyk, aplikant musi z powodzeniem przejść cykl szkoleniowy przewidziany w programie aplikacji, który obejmuje zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne w sądach, prokuraturach lub kancelariach prawnych. W rzeczywistości aplikanci zajmują się wszystkim, od kopiowania dokumentów i wysyłania poczty, po przygotowywanie pism procesowych. Po kilku miesiącach praktyk, aplikant występuje także przed sądami w imieniu, tzw. patrona (dotyczy m.in. zawodu adwokata lub prokuratora).

Pozytywne ukończenie aplikacji daje możliwość podejścia do egzaminu zawodowego, który składa się z części pisemnej oraz ustnej. Uzyskanie korzystnego wyniku z egzaminu końcowego pozwala nabyć kandydatowi uprawnienia do wykonywania zawodu.

Aplikant

Każdy aplikant musi mieć swojego patrona, który będzie wprowadzał go w tajniki wykonywania określonego zawodu. Do niedawna o patrona musiał się starać sam kandydat. Obecnie obowiązek ten spadł na Okręgową Radę.

Kandydat do zawodów prawniczych musi mieć nieskazitelny charakter, posiadać pełnię praw publicznych, ukończyć wyższe studia prawnicze z tytułem magistra, a także by dostać się na aplikację musi złożyć egzamin konkursowy.

Rodzaje aplikacji prawniczych:

  • aplikacja adwokacka,
  • aplikacja radcowska,
  • aplikacja notarialna,
  • aplikacja komornicza,
  • aplikacja ogólna,
  • aplikacja prokuratorska,
  • aplikacja sądowa,
  • aplikacja kuratorska,
  • aplikacja legislacyjna.

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka

Studia prawnicze, jak i późniejsze praktyki zawodowe wymagają mnóstwa pracy oraz samodyscypliny, a także przyswojenia ogromnej ilości wiedzy. Potrzebna do tego będzie m.in. potężna baza aktów prawnych, orzeczeń i specjalistycznej bibliografii, a także komentarze, publikacje autorstwa czołowych przedstawicieli doktryny oraz aktualne kodeksy prawne  http://prawo.e-katedra.pl/.

Osobie, która ukończyła aplikację oraz zdała egzamin zawodowy, nadaje się tytuł asesora. Jednak, aby otrzymać nominację, musi ona przejść swoistą próbę. Asesura obowiązuje obecnie w takich urzędach, jak: sądownictwo, prokuratura, notariat czy izby komornicze.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *