Zdobycie tytułu adwokata, sędziego czy notariusza wymaga wiele pracy, wysiłku, cierpliwości oraz samozaparcia. Droga do objęcia jednego z zawodów prawniczych jest długa i trwa co najmniej 8 lat. Same studia prawnicze nie wystarczą. Dodatkowo niezbędne jest odbycie kilkuletnich praktyk przez absolwenta wyższej uczelni, zwanych aplikacją.
Cele i założenia aplikacji
Aplikacja ma na celu przygotować absolwenta studiów prawniczych do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyki odbywają się w określonym przez szczegółowe przepisy miejscu i czasie.
Celem aplikacji jest należyte przygotowanie aplikanta do samodzielnego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu. W czasie trwania praktyk, aplikant musi z powodzeniem przejść cykl szkoleniowy przewidziany w programie aplikacji, który obejmuje zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne w sądach, prokuraturach lub kancelariach prawnych. W rzeczywistości aplikanci zajmują się wszystkim, od kopiowania dokumentów i wysyłania poczty, po przygotowywanie pism procesowych. Po kilku miesiącach praktyk, aplikant występuje także przed sądami w imieniu, tzw. patrona (dotyczy m.in. zawodu adwokata lub prokuratora).
Pozytywne ukończenie aplikacji daje możliwość podejścia do egzaminu zawodowego, który składa się z części pisemnej oraz ustnej. Uzyskanie korzystnego wyniku z egzaminu końcowego pozwala nabyć kandydatowi uprawnienia do wykonywania zawodu.
Aplikant
Każdy aplikant musi mieć swojego patrona, który będzie wprowadzał go w tajniki wykonywania określonego zawodu. Do niedawna o patrona musiał się starać sam kandydat. Obecnie obowiązek ten spadł na Okręgową Radę.
Kandydat do zawodów prawniczych musi mieć nieskazitelny charakter, posiadać pełnię praw publicznych, ukończyć wyższe studia prawnicze z tytułem magistra, a także by dostać się na aplikację musi złożyć egzamin konkursowy.
Rodzaje aplikacji prawniczych:
- aplikacja adwokacka,
- aplikacja radcowska,
- aplikacja notarialna,
- aplikacja komornicza,
- aplikacja ogólna,
- aplikacja prokuratorska,
- aplikacja sądowa,
- aplikacja kuratorska,
- aplikacja legislacyjna.
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka
Studia prawnicze, jak i późniejsze praktyki zawodowe wymagają mnóstwa pracy oraz samodyscypliny, a także przyswojenia ogromnej ilości wiedzy. Potrzebna do tego będzie m.in. potężna baza aktów prawnych, orzeczeń i specjalistycznej bibliografii, a także komentarze, publikacje autorstwa czołowych przedstawicieli doktryny oraz aktualne kodeksy prawne http://prawo.e-katedra.pl/.
Osobie, która ukończyła aplikację oraz zdała egzamin zawodowy, nadaje się tytuł asesora. Jednak, aby otrzymać nominację, musi ona przejść swoistą próbę. Asesura obowiązuje obecnie w takich urzędach, jak: sądownictwo, prokuratura, notariat czy izby komornicze.