Dach jest zwieńczeniem domu, dlatego tak dużą wagę przykładamy do jego walorów estetycznych. Tymczasem to parametry techniczne powinny być głównym kryterium wyboru pokrycia dachowego. A to musi być przede wszystkim solidne, wytrzymałe, odporne i trwałe, aby zapewniało niezawodną ochronę domu przez długie lata.

Wybór pokrycia dachowego to decyzja, którą podejmujemy jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Stosunkowo wcześnie trzeba rozważyć, co będzie lepszą opcją – dachówka, czy może blacha trapezowa. Wynika to z tego, że każdy z tych materiałów posiada inną wagę, w związku z czym wymaga więźby o konstrukcji dostosowanej do swojego ciężaru. Im cięższe będzie pokrycie dachowe, tym masywniejsza musi być więźba – z większej liczby, a do tego grubszych krokwi.

Jednak waga, to tylko jeden z parametrów technicznych, jakimi różnią się te materiały. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie parametrom technicznym tak blachy trapezowej, jak i dachówki.

Blacha trapezowa

Największą zaletą blachy dachowej jest stosunkowo niski koszt, do tego łatwość i szybkość montażu. Ponieważ jest stosunkowo lekka, odpowiednia do niej będzie więźba dachowa o prostszej konstrukcji. Blacha dachowa z powodzeniem może być stosowana na wszystkich dachach, choć najlepiej sprawdza się na płaskich i dwuspadowych o niskim kącie nachylenia i z małą liczbą załamań. Nadaje się do budynków mieszkalnych, jak również obiektów gospodarczych, może być też wykorzystywana jako element elewacji.

Blacha trapezowa jest materiałem wytrzymałym, nie ugina się pod naciskiem dużych warstw śniegu i nie pęka pod wpływem gradu. Również silny wiatr jej nie uszkodzi. Wykazuje też dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych – temperatur i wilgoci. Dobrze zabezpieczona – ocynkowana lub o powłoce poliuretanowej, będzie służyć przez lata.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna (również cementowa) jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne i obciążenia – warstwa śniegu jej nie zaszkodzi. Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Zaletą jest dobra akustyka, która sprawia, że podczas deszczu czy gradu prawie w ogóle nie słychać hałasu. Niestety, dachówka jest stosunkowo droga. Ponadto też ciężka, przez co i więźba dachowa musi być na tyle solidna, aby wytrzymała tak duże obciążenie.

Mimo że układanie dachówki zajmuje dość dużo czasu, jest wygodnym rozwiązaniem przy dachach wielospadowych z dużą liczbą załamań.

Solidny dach nad głową

Dach to stosunkowo kosztowny i wymagający element konstrukcyjny domu. Tym bardziej więc warto dobrze się zastanowić nad materiałem, aby wybrać pokrycie dachowe dobre jakościowo i odpowiednie do konstrukcji budynku.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *