Powiedzenie „zdrowy jak koń” i „końskie zdrowie” nie zawsze przekłada się na stan faktyczny zdrowia tych zwierząt. Konie nie są tak odporne na choroby, jak mogłoby się wydawać. Jeśli posiadamy własnego konia, z pewnością szybko dostrzeżemy zmiany w zachowaniu świadczące o problemach zdrowotnych. Jednak nawet jeżdżąc w stajni rekreacyjnej warto znać podstawowe choroby koni i ich objawy, by w razie ich wystąpienia wiedzieć, na co zwrócić uwagę instruktora lub właściciela konia.
Z najczęstszych objawów, które powinny nas zaniepokoić to:
-
otarcia grzbietu w miejscu przylegania siodła oraz zwiększona wrażliwość skóry przy dotyku i nacisku,
-
podwyższona temperatura kopyta, zmieniony kolor podeszwy, wrażliwość na ucisk,
-
wrażliwość na dotyk ścięgien, podwyższona temperatura, deformacje,
-
otarcia i skaleczenia na pysku,
-
łzawiące, obrzęknięte, zamknięte lub zaczerwienione oczy, światłowstręt,
-
wydzieliny i wycieki sączące się z nozdrzy,
-
ciężki oddech, napady kaszlu,
-
brak apetytu,
-
zmiana konsystencji wydalin i ich przykry zapach.
Najczęstsze kontuzje, urazy i choroby koni:
-
gruda – powoduje ją wtargnięcie drobnoustrojów w uszkodzenie skóry w zgięciu pęcinowym, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry na tylnej powierzchni pęciny. Pielęgnacja koni, która nie dopuszcza do powstawania grud to pozostawianie ich w stajni na suchym podłożu, unikania nadmiernego moczenia nóg, a także otarć.
-
grzybice – choroba zakaźna, którą wywołują zarodniki grzybów. Choroba objawia się łysinami lub przerzedzeniami i osłabieniem włosa w niektórych miejscach. Zapobieganie to dokładne i codzienne czyszczenie koni sprzętem osobnym dla każdego z nich oraz utrzymywanie tego sprzętu w czystości.
-
gnicie strzałki – spowodowane bakteriami rozwijającymi się w głębokim rowku strzałki i objawiająca się szaroczarną mazią o zapachu zgnilizny. By nie dopuścić do gnicia strzałek należy trzymać konie na suchej ściółce, codziennie czyścić kopyta, odpowiednio karmić i właściwie strugać kopyta.
-
ochwat – gorące i wrażliwe na dotyk kopyta, charakterystyczna postawa, w której koń wysuwa przednie nogi do przodu, spowodowane podawaniem zbyt dużej ilości paszy treściwej, paszy zbyt bogatej w białko, zbyt intensywny ruch po twardym podłożu, lub nieprawidłowe podkucie. Opieka nad końmi, która zapobiega powstaniu ochwatu, to unikanie czynników powodujących stan zapalny w kopycie, dostosowanie ilości pokarmu do rasy koni i użytkowania, właściwa korekcja i kucie kopyt.
-
podbicie – praca konia na twardym, kamienistym podłożu lub nieusunięty kamień zakleszczony w kopycie powoduje kulawiznę, zwiększoną ciepłotę kopyta, wrażliwość na dotyk. Aby zapobiegać podbiciom należy unikać pracy na twardym i kamienistym podłożu, regularnie czyścić kopyta.
-
nakostaniak – narośl kostna, która może prowadzić do kulawizn. Powodować ją mogą uderzenia, stłuczenia, nierównomierne obciążenie kończyn. Zapobieganie to ochrona nóg konia ochraniaczami, unikanie przeciążeń, właściwa korekcja i kucie kopyt.
-
kolka – brak apetytu, osowiałość, niepokój, rozciąganie kłody, pokładanie, częste próby oddawania moczu, przyspieszone tętno i oddech, spowodowane przeładowaniem żołądka, zaczopowaniem jelita, jego zapętleniem, lub zapiaszczeniem jelita ślepego. Zapobiegamy poprzez regularny ruch konia, pozostawianie konia na co najmniej godzinę w stajni po karmieniu, regularne odrobaczanie i kontrolowanie jakości paszy. W przypadku podejrzenia kolki natychmiast wzywamy weterynarza!
Projekt: „Innowacyjna aplikacja internetowa Horse24.pl dla miłośników koni, hodowców oraz osób uprawiających jeździectwo”
Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka lata 2007-2013; Działanie 8.1; „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”
„Dotacje na innowacje” „Inwestujemy w Waszą przyszłość”