Powiedzenie „zdrowy jak koń” i „końskie zdrowie” nie zawsze przekłada się na stan faktyczny zdrowia tych zwierząt. Konie nie są tak odporne na choroby, jak mogłoby się wydawać. Jeśli posiadamy własnego konia, z pewnością szybko dostrzeżemy zmiany w zachowaniu świadczące o problemach zdrowotnych. Jednak nawet jeżdżąc w stajni rekreacyjnej warto znać podstawowe choroby koni i ich objawy, by w razie ich wystąpienia wiedzieć, na co zwrócić uwagę instruktora lub właściciela konia.

Z najczęstszych objawów, które powinny nas zaniepokoić to:

 • otarcia grzbietu w miejscu przylegania siodła oraz zwiększona wrażliwość skóry przy dotyku i nacisku,

 • podwyższona temperatura kopyta, zmieniony kolor podeszwy, wrażliwość na ucisk,

 • wrażliwość na dotyk ścięgien, podwyższona temperatura, deformacje,

 • otarcia i skaleczenia na pysku,

 • łzawiące, obrzęknięte, zamknięte lub zaczerwienione oczy, światłowstręt,

 • wydzieliny i wycieki sączące się z nozdrzy,

 • ciężki oddech, napady kaszlu,

 • brak apetytu,

 • zmiana konsystencji wydalin i ich przykry zapach.

Najczęstsze kontuzje, urazy i choroby koni:

 • gruda – powoduje ją wtargnięcie drobnoustrojów w uszkodzenie skóry w zgięciu pęcinowym, objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry na tylnej powierzchni pęciny. Pielęgnacja koni, która nie dopuszcza do powstawania grud to pozostawianie ich w stajni na suchym podłożu, unikania nadmiernego moczenia nóg, a także otarć.

 • grzybice – choroba zakaźna, którą wywołują zarodniki grzybów. Choroba objawia się łysinami lub przerzedzeniami i osłabieniem włosa w niektórych miejscach. Zapobieganie to dokładne i codzienne czyszczenie koni sprzętem osobnym dla każdego z nich oraz utrzymywanie tego sprzętu w czystości.

 • gnicie strzałki – spowodowane bakteriami rozwijającymi się w głębokim rowku strzałki i objawiająca się szaroczarną mazią o zapachu zgnilizny. By nie dopuścić do gnicia strzałek należy trzymać konie na suchej ściółce, codziennie czyścić kopyta, odpowiednio karmić i właściwie strugać kopyta.

 • ochwat – gorące i wrażliwe na dotyk kopyta, charakterystyczna postawa, w której koń wysuwa przednie nogi do przodu, spowodowane podawaniem zbyt dużej ilości paszy treściwej, paszy zbyt bogatej w białko, zbyt intensywny ruch po twardym podłożu, lub nieprawidłowe podkucie. Opieka nad końmi, która zapobiega powstaniu ochwatu, to unikanie czynników powodujących stan zapalny w kopycie, dostosowanie ilości pokarmu do rasy koni i użytkowania, właściwa korekcja i kucie kopyt.

 • podbicie – praca konia na twardym, kamienistym podłożu lub nieusunięty kamień zakleszczony w kopycie powoduje kulawiznę, zwiększoną ciepłotę kopyta, wrażliwość na dotyk. Aby zapobiegać podbiciom należy unikać pracy na twardym i kamienistym podłożu, regularnie czyścić kopyta.

 • nakostaniak – narośl kostna, która może prowadzić do kulawizn. Powodować ją mogą uderzenia, stłuczenia, nierównomierne obciążenie kończyn. Zapobieganie to ochrona nóg konia ochraniaczami, unikanie przeciążeń, właściwa korekcja i kucie kopyt.

 • kolka – brak apetytu, osowiałość, niepokój, rozciąganie kłody, pokładanie, częste próby oddawania moczu, przyspieszone tętno i oddech, spowodowane przeładowaniem żołądka, zaczopowaniem jelita, jego zapętleniem, lub zapiaszczeniem jelita ślepego. Zapobiegamy poprzez regularny ruch konia, pozostawianie konia na co najmniej godzinę w stajni po karmieniu, regularne odrobaczanie i kontrolowanie jakości paszy. W przypadku podejrzenia kolki natychmiast wzywamy weterynarza!

Projekt: „Innowacyjna aplikacja internetowa Horse24.pl dla miłośników koni, hodowców oraz osób uprawiających jeździectwo”
Współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka lata 2007-2013; Działanie 8.1; „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”

„Dotacje na innowacje” „Inwestujemy w Waszą przyszłość”

Avatar photo
About Author

Redaktor

Wcześniejszy post

tlumacz polsko czeski
Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *